Bez alkoholu, se Zemanem a hlavně nepřepřahat. Stereotyp na sjezdu KSČM

Sjezd KSČM

Bez alkoholu, se Zemanem a hlavně nepřepřahat. Stereotyp na sjezdu KSČMNOVÉ
Komunisty znovu povede Vojtěch Filip Foto:

Jan Zatorsky

1
Domov
Ladislav Šustr
Sdílet:

Komunistický sjezd v Nymburku se stal jedním z nejsledovanějších v polistopadové historii. Velkou pozornost přitáhl jak projev prezidenta Miloše Zemana, tak volba předsedy strany. Právě obhajoba postu šéfa nebyla pro Vojtěcha Filipa snadná. Strana utrpěla velkou ztrátu v posledních sněmovních volbách, kdy dostala jen sedm procent. Delegáti komunistické strany se ale rozhodli, že ani po dvanácti letech nechtějí mít změnu na pozici předsedy strany. Ve vedení končí Josef Skála a Jiří Dolejš. Nahradí je Stanislav Grospič, Václav Ort a Kateřina Konečná.

Sjezd v Nymburku se nevěnoval pouze volbě šéfa a jeho místopředsedů. Největší pozornost a nejvíce emocí vyvolal projev Miloše Zemana, který se vracel do minulosti a nabádal stranu k pokání. O možné spolupráci komunistů na vládě se zmínil pouze krátce. Komunisté pak projev hodnotili spíše kriticky.

Zeman se o vládě zmínil, když straně doporučoval, aby si nekladla příliš vysoké nároky. Podle Zemana budou mít komunisté dostatek času na to, aby své podmínky kladli v celém vládním týmu. Podobně však prezident hovořil i na sjezdu ČSSD v Hradci Králové, kde doporučoval sociálním demokratům, aby trvali na obsazení náměstků na ministerstvech. Někteří socialističtí delegáti pak Zemanův návrhl zkritizovali.

Kritika a nesouhlasné reakce zazněla od delegátů po Zemanově vystoupení. Členové KSČM přivítali prezidenta velkým potleskem a během projevu ho podobně i dvakrát ocenili. Během projevu se však Zeman vracel do komunistické minulosti a nazval například justiční procesy za vraždy a zločiny. Po projevu sice delegáti povstali a tleskali, v předsálí se ale o hlavě státu někteří komunisté vyjadřovali kriticky.

Typický Zemanův projev

Svůj názor na projev nechtěl říci ani šéf poslanců Pavel Kováčik. „Malý krok pro Zemana a velký krok pro komunisty,“ okomentoval projev. „Byl to typický Zemanův projev. Zásadnější jestli se mi líbil nebo ne je, že ten projev na sjezdu zazněl,“ dodal komunistický poslanec. S ním se shodoval i předseda strany Vojtěch Filip. Ten uvedl, že mu nevadila žádná pasáž, i když má rozdílné názory na dějinné události.

„To, že s některou částí projevu nemusím souhlasit, neznamená, že neoceňují to, že přijel na sjezd a poděkoval našim členům jako voličům, kteří se také zasloužili o to, že byl zvolen do funkce prezidenta,“ řekl novinářům Filip. Vyhýbavě odpověděla i Marta Semelová, která povede pražskou kandidátku do komunálních voleb. „Nebudu projev pana prezidenta nijak komentovat. Byl to podle mě jednostranně zaměřený projev,“ řekla bývalá poslankyně Marta Semelová.

Atmosféru rozdělených názorů pak shrnul poslanec Jiří Dolejš. Na svém twitteru uvedl, že „jední Zemanovi tleskali, druzí ho odmítli jako programového antikomunistu“. Následná volba strany pak potvrdila názorovou rozkročenost strany. V prvním kole dostal Vojtěch Filip 110 hlasů, ultrakonzervativní kandidát Josef Skála 105 hlasů. Při finální volbě pak Filip vyhrál o „pouhých“ dvaadvacet hlasů.

Skála kritizoval volbu

Skála po volbě kritizoval stálost strany ve výběru předsedů. „Strašně tady působí takový stereotyp. Když něco je, tak něco nepřepřahat. Takže tady nehraje roli ani tak racionální úvaha,“ řekl pro Echo24 Josef Skála. Na následné tiskové konferenci pak Vojtěch Filip přednesl přání, koho by chtěl za místopředsedy. Jméno Josefa Skály tam chybělo.

Sjezd si tak po Filipovi zvolil i prvního místopředsedu. Pozici obhájil Petr Šimůnek, i když nepatřil k Filipovým oblíbencům. Předseda strany preferoval Filipa Zachariáše. Jisté také je, že místopředsedou se nestal poslanec Jiří Dolejš. Naopak funkci místopředsedkyně získala europoslankyně Kateřina Konečná. Na starosti bude mít evropské záležitosti a občanský sektor.

Skála není ani místopředsedou

Filip si po svém vítězství přál i Stanislava Grospiče, který poté porazil neúspěšného kandidáta na předsedu Josefa Skálu. Podobně jako volba předsedy bylo hlasování těsné. Skála prohrál o pět hlasů. Grospič tak po Skálovi přebírá odborné zázemí, ideovou práci a propagandu.

O ekonomiku a hospodářskou činnost se bude v KSČM starat právník a podnikatel Václav Ort. Delegáti mu dali přednost ve druhém kole před poslankyní Miloslavou Vostrou. Ort získal celkem 193 hlasů, tedy nejvyšší počet, který některý z kandidátů dostal.

Na sjezdu se také odhlasovalo, že místo dvou místopředsedů budou ve straně tři pozice.

Komunisté diskutovali bez alkoholu. Strana se rozhodla, že na sjezdu zakáže jeho prodej. Podle jednoho z číšníků bylo přání vysloveno někým z vedení strany. Strana tak chtěla předejít možným incidentům podobným tomu, který se například stal ve volebním štábu Miloše Zemana v posledních prezidentských volbách. Po odjezdu Zemana ze štábu se tam člen komunistické strany Milan Rokytka opil a musela k němu být zavolána záchranná služba. Celá situace vygradovala pak v napadení některých novinářů ze strany příznivců Miloše Zemana.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Musíme udělat změny, nebo to s KSČM půjde z kopce, říká poražený Skála

„Než špatná změna, tak radši žádná.“ Vojtěch Filip je znovu předsedou KSČM

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články