„Než špatná změna, tak radši žádná.“ Vojtěch Filip je znovu předsedou KSČM

Sjezd komunistů

„Než špatná změna, tak radši žádná.“ Vojtěch Filip je znovu předsedou KSČMAKTUALIZOVÁNO
Sjezd KSČM: Vojtěch Filip Foto:

Foto: Jan Zatorsky

13
Domov
Ladislav Šustr
Sdílet:

Vojtěch Filip uhájil post předsedy Komunistické strany. Tím je už od října roku 2005. Straníci ho zvolili i přes volební debakl, po kterém dal svou funkci k dispozici. Ve finále volby získal 165 hlasů, jeho vyzyvatele Josefa Skálu podpořilo 143 delegátů. Filip je ve straně zastáncem jednání o toleranci vlády hnutí ANO s ČSSD. Brzy po Filipově znovuzvolení se vyrojily kladné i odmítavé reakce. „Než špatná změna, tak radši žádná,“ nechal se slyšet místopředseda strany Jiří Dolejš. 

Vojtěch Filip po zvolení jmenoval členy strany, které by si přál vidět v předsednictvu. Podpořit bude chtít Filipa Zachariáše, Stanislava Grospiče, Kateřinu Konečnou a Miloslavu Vostrou. Jestli jeho přání delegáti vyhoví, je na nich, uvedl předseda KSČM. Hned další volba ale nedopadla podle jeho přání. Prvním místopředsedou KSČM byl znovu zvolen Petr Šimůnek.

Naopak Kateřina Konečná se místopředsedkyní stala. Další dva místopředsedové vzejdou v z klání Josef Skála – Stanislav Grospič a Miloslava Vostrá – Václav Ort. Vedení komunistické strany opustí Jiří Dolejš.

Předseda KSČM také novinářům řekl, že zůstane stejným, jakým byl s tím rozdílem, že bude muset vynaložit více úsilí aby KSČM stmelil. Podle svých slov není tím, kdo by ve vnitrostranickém jednání prosazoval své nástroje. „A to ode mě mohou očekávat,“ dodal ve vztahu k členům strany.

K otázce formujícího se vládního kabinetu hnutí ANO a sociální demokracie Filip prohlásil, že komunisté budou chtít jednat o jeho podpoře. Předpokládá, že  se příští týden uskuteční setkání všech tří stran. Dodal, že KSČM na jednání dorazí s personálními připomínkami. 

Krátce po Filipově vítězství poblahopřál stávajícímu předsedovi KSČM premiér v demisi Andrej Babiš. „Těším se na společné jednání s KSČM a ČSSD, snad to rychle dopadne, ať je konečně nová vláda s důvěrou,“ napsal na Twitteru. Přidal se i druhý aktér, šéf sociální demokracie Jan Hamáček. „Věřím, že pod jeho vedením bude KSČM důsledně prosazovat levicový program a hájit sociální stát,“ prohlásil Hamáček. Podle místopředsedy komunistů Jiřího Dolejše je lepší žádná změn, než špatná.

Naopak kritický postoj ke sjezdu komunistů zaujal šéf občanských demokratů Petr Fiala. „Je jedno, kdo je v čele KSČM. Problém jsou vůbec komunisté a to, že je Miloš Zeman a Andrej Babiš zvou poprvé od listopadu 1989 k vládě,“ reagoval na Twitteru.

Vojtěch Filip je včele KSČM přes dvanáct let. V roce 2005 nahradil Miroslava Grebeníčka. Před komunistické členy předstoupil Filip v pozici, kdy jeho strana dostala nejméně procent v novodobé historii České republiky, tedy 7,76 procenta. Přesto se komunisté poprvé po listopadu 1989 mohou podílet na vládě.

 

Filip celý sjezd zahájil

Vojtěch Filip celý sjezd svým projevem zahájil. Pasivita KSČM by podle něj vedla k tomu, že by byla v opozici i se stranami, které v minulosti devastovaly zemi. „Považuji to za krok správným směrem,“ uvedl Filip k rozhovorům o podpoře kabinetu hnutí ANO, které opět vyjednává o koalici se sociálními demokraty. KSČM má podle Filipa poprvé od pádu socialismu šanci prosadit části svého programu. „Ten nelze zradit, proto nevstupujeme do vlády,“ dodal Filip.

Filip mluvil také například o zahraničněpolitické situaci, ale i o prohře KSČM v říjnových sněmovních volbách. „Strana nesmí upadnout do chaosu,“ zdůraznil. Je nutné podle něho aktualizovat dlouhodobý program, aby o něm bylo možné hlasovat na sjezdu za dva roky. Cílem KSČM zůstává socialismus zbavený minulých chyb, prohlásil.

Filip v úvodní také varoval před hrozbou válečného konfliktu. Šéf komunistů také zhodnotil špatné výsledky strany ve volbách v roce 2016 a 2017. „Jediné co je jasné, že takový stav nemůže pokračovat a strana nesmí upadnout do chaosu,“ řekl na sjezdu Vojtěch Filip. Ve stejném duchu pokračoval Filip ve své řeči dál. „Náš program musí vést k systémové změně ve společnosti,“ řekl Filip a delegáti ho ocenili potleskem.

Předseda strany také připomněl, že komunisté se musejí připravit na vytvoření dlouhodobého programu. Program by měl být připravený v příštím roce a na podzim představen krajským organizacím. „Potřebujeme program komplexní, reálný a realistický,“ burcoval delegáty Filip.

Filip kritizoval zejména pravicové strany. „Za dvacet let mají ODS, TOP 09 nebo KDU-ČSL podíl na stagnaci státu. Nebudeme jednat s někým, kdo devastoval naši zemi,“ řekl Filip. Šéf komunistů pak osočil strany demokratického bloku, že nechtějí sloužit lidem ale pouze chtějí rozkrádat stát a vládnout.

„Bezpečnostní hrozba nejde z východu ale páchají ji státy, které útočí na suverénní státy,“ řekl Filip a připomenul útok Spojených států, Velké Británie a Francie v Sýrii. Předseda strany také řekl, že NATO stát neochrání.

Zeman připomněl komunistům minulost

Po Filipovi vystoupil prezident Miloš Zeman. „To, čemu říkáte Vítězný únor, byl prohraný únor. Vytvořil monopol moci,“ řekl sjezdu KSČM. Monopol moci pak podle něj vede až k jakobínské diktatuře. Zeman mluvil i o tom, co komunisté páchali v padesátých letech. „To nebyly deformace, to nebyly chyby, to byly zločiny,“ uvedl Zeman.

Miloš Zeman byl kritizován, že přijel na sjezd KSČM. Jeho kritici připomněli zejména to, že se komunisté nikdy nedistancovali od bývalé KSČ a někteří členové zpochybňují utlačovatelskou roli komunistů v druhé polovině minulého století.

Hlavním protikandidátem byl Skála

Protivníkem Vojtěcha Filipa v předsednické volbě byl místopředseda strany Josef Skála. Ten už proti Filipovi kandidoval na posledním sjezdu v roce 2016, ale neuspěl. Prohrál poměrem hlasů 155 ku 203. „Spousta komunistů – i levicového prstence kolem nás – si prostě přeje změnu, kterou jsem navrhoval už na našem předloňském sjezdu. Ač na „divokou kartu“ – a proti předsedovi už jedenáct let – prohrál jsem v poměru tři ku čtyřem. Dvoje prohrané volby ukázaly jako na dlani, kdo měl pravdu. Tím víc musíme změnu, zablokovanou tehdy, prosadit teď,“ řekl pro Echo24 Josef Skála.

Místopředseda strany, který je ve straně už osmačtyřicet let, nebyl nikdy poslancem. Ve volbách v roce 2006 a 2010 se nedokázal do dolní sněmovny dostat.

Ke koalici s ANO a ČSSD se Skála staví opatrně. „Umožnit její vznik má pro nás smysl jen tehdy, pokud skutečně nepustí k moci dinosaury „loupeže tisíciletí“ – a začne, tak jak to ANO slíbilo voličům, toto temné dědictví napravovat. Podmínkou, od níž nelze couvnout ani o milimetr, je závazek striktně dodržovat mezinárodní právo,“ řekl Josef Skála.

Dodává také, že v současné chvíli komunisté nemohou být přímými účastníky vlády. „To, že na naší toleranci může záviset i vláda, zasazuje protikomunistickým bubákům ránu z milosti. O účast přímo ve vládě, vedené silou napravo od sociální demokracie, však radikální levice stát nemůže,“ řekl pro Echo24 Josef Skála.

Do vedení chtěl i Ondráček

Kromě dvou úspěšných kandidátů se pak o místo předsedy hlásila europoslankyně Kateřina Konečná a  také tři poslanci. Předseda podvýboru pro svobodu slova Leo Luzar, bývalý předseda sněmovní komise ke GIBS Zdeněk Ondráček a bývalý místopředseda strany Stanislav Grospič. Luzar s Ondráčkem se ale před vlastní volbou předsedy kandidatury vzdali a podpořili Konečnou. Všichni tři poslanci zůstávají kandidáty na posty prvního místopředsedy i řadových místopředsedů. Na nejvyšší funkci tak bude kandidovat třetina poslaneckého klubu.

Kandidáti na předsedu
Vojtěch Filip
Josef Skála
Kateřina Konečná
Leo Luzar
Martin Juroška
Zdeněk Ondráček
Oldřich Duchoň
Stanislav Grospič
Ivan Hrůza
Daniel Pawlas

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde

Čtěte také:

Skála naznačil, že KSČM nemusí podpořit vládu ANO kvůli jejímu postoji k Sýrii

Symbolické. Zeman dal přednost sjezdu KSČM před mší za kardinála Berana

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články