FOTO: „Pražský Mordor“ včetně Štrougalovy věže zmizí. Nahradí je zvlněné budovy Jiřičné

Nová podoba Žižkova

FOTO: „Pražský Mordor“ včetně Štrougalovy věže zmizí. Nahradí je zvlněné budovy JiřičnéNOVÉ
Vítězný návrh Jiřičné představuje bílé prosklené kruhové věže s rozvolněnou architekturou Foto:

FOTO: CENTRAL GROUP

5
Domov
Echo24
Sdílet:

Developerská společnost Central Group přestaví budovu bývalého Telecomu v Praze na Žižkově podle návrhu architektky Evy Jiřičné. Odborná porota vybírala z návrhů 98 architektonických ateliérů ze 30 zemí, do užšího finále jich postoupilo 12, sdělila firma v tiskové zprávě. Vítězný projekt počítá kromě bytů s veřejným prostorem se zelení, komerčními plochami nebo mateřskou školou. Central Group koupil budovu od společnosti Česká telekomunikační infrastruktura (CETIN) ze skupiny PPF v roce 2017.

„U vítězného návrhu porota ocenila kromě architektury a promyšleného technického řešení také vytvoření velkého veřejného prostoru se zelení. Rozsah veřejného prostoru byl největší ze všech posuzovaných finálových návrhů. Celkem se zde veřejnosti otevírá téměř 70 procent z celkové velikosti tohoto pozemku. To je asi 27 000 metrů čtverečních,“ píše se ve zprávě.

Vítězný návrh Jiřičné představuje bílé prosklené kruhové věže s rozvolněnou architekturou a počítá s využitím nejmodernějších technologií šetrných k životnímu prostředí, jakými je například vytápění pomocí tepelných čerpadel. Počítá také se zelenými střechami nebo recyklací dešťové vody pro zalévání.

„Pro tuto lokalitu jsme jako investor původně počítali s méně finančně a technicky náročným projektem. Ale vysoká architektonická kvalita a unikátnost vítězného návrhu celou porotu i mě osobně přesvědčily. Praze by to mohlo přinést skutečně unikátní architekturu s typickým designem Evy Jiřičné,“ uvedl majitel Central Group Dušan Kunovský.

Jiřičná se při přípravě návrhu spojila s architektonicko-inženýrskou společností ARUP z Londýna. Ta navrhovala například dostavbu Gaudího chrámu Sagrada Família v Barceloně nebo operu v Sydney.

Vítězný návrh Jiřičné představuje bílé prosklené kruhové věže s rozvolněnou architekturou
Vítězný návrh Jiřičné představuje bílé prosklené kruhové věže s rozvolněnou architekturou Foto:

FOTO: CENTRAL GROUP

Podrobnosti vítězného návrhu představí Jiřičná na veřejné prezentaci 19. června v Galerii Café Louvre. Zároveň budou představeny návrhy ostatních účastníků soutěže. Druhou příčku obsadil britský architekt Ian Ritchie, na třetím místě skončil návrh českého architekta Radka Kolaříka.

Architektku Evu Jiřičnou proslavila především práce se sklem, kovem a betonem. Mezi její nejznámější stavby v Praze patří Oranžerie na Pražském hradě a hotel Josef na Starém Městě. Upravovala také interiéry Tančícího domu. V Londýně, kam po okupaci v srpnu 1968 emigrovala, navrhla například výstavní prostory muzea Victoria and Albert. Je nositelkou Řádu britského impéria, byla zvolena členkou Královské akademie umění a uvedena do Americké síně slávy.

Budova bývalého Telecomu je v Olšanské ulici na pražském Žižkově. Otevřena byla v roce 1980, kdysi se jí přezdívalo „Štrougalova věž“ podle tehdejšího předsedy vlády
Budova bývalého Telecomu je v Olšanské ulici na pražském Žižkově. Otevřena byla v roce 1980, kdysi se jí přezdívalo „Štrougalova věž“ podle tehdejšího předsedy vlády Foto:

FOTO: CENTRAL GROUP

Budova bývalého Telecomu je v Olšanské ulici na pražském Žižkově. Otevřena byla v roce 1980, kdysi se jí přezdívalo „Štrougalova věž“ podle tehdejšího předsedy vlády. Nyní je již technologicky zastaralá a nefunkční. Podle Kunovského bude muset být kvůli extrémně vysokému množství škodlivého azbestu zbourána a ekologicky zlikvidována.

Firma CETIN, která pronajímá operátorům svou pevnou a mobilní síť, se podle dřívějších vyjádření plánuje v letošním roce z žižkovského sídla přesunout do administrativní budovy vedle O2 Areny ve Vysočanech, kterou staví Kaprain Group a Lighthouse Group.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Alibismus pražské koalice? ODS a ANO chtějí řešit tajné hlasování ohledně metra D

Odpověď na stomilionovou dotaci pro Agrofert. E-shop přestal nabízet chléb od Penamu

Sdílet:

Hlavní zprávy

We´re all living in Amerika

KOMENTÁŘ

Žijeme už jako v Americe. Ne tím, že u nás s jen malým časovým zpožděním mohou vyjít knihy autorů, jako je Abigail Shrierová. Ale tím, že i u nás mohou takzvaně ...

00:08
×

Podobné články