Co s miliardami Afričanů a jejich bídou. Antikoncepce a vzdělání jako řešení? Země se neshodnou

populační boom

Co s miliardami Afričanů a jejich bídou. Antikoncepce a vzdělání jako řešení? Země se neshodnouNOVÉ
Africký populační boom pokračuje, země jsou ohroženy chudobou Foto:

Foto: Shutterstock

Svět

pk Echo24

Vzdělávání obyvatelstva a především investice do zdravotnictví navrhují jako cestu k řešení afrických problémů nadace a humanitární organizace. Počet obyvatel kontinentu, který se dlouhodobě potýká s populačním boomem, by se mohl během příštích třech desetiletí až zdvojnásobit. Se zvyšujícím se počtem obyvatel narůstají v mnohým zemích problém související zejména s chudobou a podvýživou obyvatelstva. Nigerijská vláda proto přistoupila k aktivní osvětě obyvatelstva, informuje deník Deutsche Welle.

Nigérie je jednou ze dvou zemí, jichž se rostoucí podíl obyvatel ohrožených chudobou týká nejvíce - společně s Demokratickou republikou Kongo jde o země, kde bude do roku 2050 žít přibližně 40 % celosvětové populace v extrémní chudobě.

Cesta ke změně postoje obyvatelstva však není jednoduchá. Podobně jako v mnohých dalších afrických zemích existují i v Nigérii silně zakořeněné představy o tradiční roli ženy jako matky mnohočetné rodiny. Vláda dosud dosáhla částečné úspěchy ve vzdělávání obyvatel, i díky pomoci církevních představitelů. „Zaznamenali jsme alespoň nějaký úspěch. Lidé diskutují o nevýhodách dětských manželství a stereotypech, podle kterých velká rodina zajistí dostatek financí ve stáří,“ uvedl pro DW Farouk Jega, který v zemi zastupuje nadaci Billa a Melindy Gatesových. „Jde ale o dlouhodobý proces, je potřeba zvýšit informovanost lidí,“ dodal.

O změnu přístupu lidí k plánování rodičovství se snaží i konžští představitelé, situaci však komplikuje bezpečnostní situace v zemi. „Poskytování zdravotní péče je složité, protože máme nedostatečnou infrastrukturu,“ řekl Frederick Okwayo z Populačního fondu OSN deníku Deutsche Welle s tím, že se organizace snaží pomáhat alespoň v uprchlických táborech, včetně konzultací týkajících se plánování rodiny.

Problémem zvyšující se chudoby v souvislosti s populačním boomem se zabývaly i mnohé organizace a nadace, zaměřené na pomoc africkým zemím. Nadace Gates Foundation nyní přišla se studií, jež nabádá zejména k užívání antikoncepčních prostředků.

Na výzvy reagují vlády jednotlivých zemí odlišně. Zatímco v Etiopii, Rwandě či Malawi spotřeba antikoncepce v posledních letech rapidně stoupá, opačným směrem zemi vede prezident Tanzanie. John Magufuli vyzval tamější ženy, aby antikoncepci zcela přestaly používat, země podle něj potřebuje více obyvatel. V zemi je také do odvolání zakázána reklama na tyto prostředky, informovali jsme zde.

Podle Billa Gatese je navíc situace v Africe klíčová pro politickou stabilitu na ostatních kontinentech. Doporučuje proto rozšíření humanitární pomoci v chudobou nejvíce postižených zemích, k aktivnímu řešení situace vyzývá i amerického prezidenta Donalda Trumpa. Zároveň však v rozhovoru pro britský deník the Guardian připomněl i odpovědnost afrických politiků - více než na náboženskou osvětu by se podle něj měli zaměřit na investice do zdravotnictví. Více jsme psali zde.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Afrika nezopakuje asijský hospodářský zázrak, prohlásil nositel Nobelovy ceny Stiglitz

Piráti, neblaze proslulí brutalitou, přepadli u Nigérie švýcarskou loď a unesli část posádky