1 populační boom

Co s miliardami Afričanů a jejich bídou. Antikoncepce a vzdělání jako řešení? Země se neshodnou

, NOVÉ

Témata: , ,

Vzdělávání obyvatelstva a především investice do zdravotnictví navrhují jako cestu k řešení afrických problémů nadace a humanitární organizace. Počet obyvatel kontinentu, který se dlouhodobě potýká s populačním boomem, by se mohl během příštích třech desetiletí až zdvojnásobit. Se zvyšujícím se počtem obyvatel narůstají v mnohým zemích problém související zejména s chudobou a podvýživou obyvatelstva. Nigerijská vláda proto přistoupila k aktivní osvětě obyvatelstva, informuje deník Deutsche Welle.

Nigérie je jednou ze dvou zemí, jichž se rostoucí podíl obyvatel ohrožených chudobou týká nejvíce - společně s Demokratickou republikou Kongo jde o země, kde bude do roku 2050 žít přibližně 40 % celosvětové populace v extrémní chudobě.

Cesta ke změně postoje obyvatelstva však není jednoduchá. Podobně jako v mnohých dalších afrických zemích existují i v Nigérii silně zakořeněné představy o tradiční roli ženy jako matky mnohočetné rodiny. Vláda dosud dosáhla částečné úspěchy ve vzdělávání obyvatel, i díky pomoci církevních představitelů. „Zaznamenali jsme alespoň nějaký úspěch. Lidé diskutují o nevýhodách dětských manželství a stereotypech, podle kterých velká rodina zajistí dostatek financí ve stáří,“ uvedl pro DW Farouk Jega, který v zemi zastupuje nadaci Billa a Melindy Gatesových. „Jde ale o dlouhodobý proces, je potřeba zvýšit informovanost lidí,“ dodal.

O změnu přístupu lidí k plánování rodičovství se snaží i konžští představitelé, situaci však komplikuje bezpečnostní situace v zemi. „Poskytování zdravotní péče je složité, protože máme nedostatečnou infrastrukturu,“ řekl Frederick Okwayo z Populačního fondu OSN deníku Deutsche Welle s tím, že se organizace snaží pomáhat alespoň v uprchlických táborech, včetně konzultací týkajících se plánování rodiny.

Problémem zvyšující se chudoby v souvislosti s populačním boomem se zabývaly i mnohé organizace a nadace, zaměřené na pomoc africkým zemím. Nadace Gates Foundation nyní přišla se studií, jež nabádá zejména k užívání antikoncepčních prostředků.

Na výzvy reagují vlády jednotlivých zemí odlišně. Zatímco v Etiopii, Rwandě či Malawi spotřeba antikoncepce v posledních letech rapidně stoupá, opačným směrem zemi vede prezident Tanzanie. John Magufuli vyzval tamější ženy, aby antikoncepci zcela přestaly používat, země podle něj potřebuje více obyvatel. V zemi je také do odvolání zakázána reklama na tyto prostředky, informovali jsme zde.

Podle Billa Gatese je navíc situace v Africe klíčová pro politickou stabilitu na ostatních kontinentech. Doporučuje proto rozšíření humanitární pomoci v chudobou nejvíce postižených zemích, k aktivnímu řešení situace vyzývá i amerického prezidenta Donalda Trumpa. Zároveň však v rozhovoru pro britský deník the Guardian připomněl i odpovědnost afrických politiků - více než na náboženskou osvětu by se podle něj měli zaměřit na investice do zdravotnictví. Více jsme psali zde.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Afrika nezopakuje asijský hospodářský zázrak, prohlásil nositel Nobelovy ceny Stiglitz

Piráti, neblaze proslulí brutalitou, přepadli u Nigérie švýcarskou loď a unesli část posádky

 

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.