Afrika netančí, jak EU píská. Marocký ministr odmítá výstavbu center pro migranty

Migrační politika EU

Afrika netančí, jak EU píská. Marocký ministr odmítá výstavbu center pro migrantyNOVÉ
Migranti na moři Foto:

Ilustrační foto: Guglielmo Mangiapane / Facebook SOS MEDITERRANEE

Svět

jhr Echo24

Marocký ministr zahraničí Nasser Bourita odmítá plán Evropské unie (EU) vybudovat v severní Africe centra pro přijímání uprchlíků. V rozhovoru pro německý deník Die Welt se rovněž nechal slyšet, že jeho země by měla hrát větší roli v rozhodovacím procesu osmadvacítky o migraci. EU chce v zemích, jako je Maroko, Libye či Tunisko, tímto způsobem v oblasti zadržovat vlny migrantů mířících do Evropy.

„Maroko je obecně proti všem druhům center,“ prohlásil v interview Bourita. Jde o naší migrační politiku a národní suverenitu,“ dodal. Migrace podle něj čítá 3 procenta světové populace, z čehož 80 procent je migrace legální. „Takže se bavíme jen o 20 procentech z těch tří,“ míní.

„Jsme skuteční partneři, nebo jsme jen soused, kterého se bojíte?“ táže se ministr na adresu Unie. „EU nemůže Maroko žádat, aby pomáhalo s migrací a bojovalo s terorismem, a chovat se k němu jako k nějakému předmětu,“ prohlásil.

Evropská unie plánuje se státy Blízkého východu a severní Afriky uzavřít dohody, které by byly podobné té mezi EU a Tureckem z roku 2016. Osmadvacítka pracuje s možností vybudování center pro uprchlíky, jež by v některých z těchto zemí držela přicházející masy. V dohodě EU s Tureckem se Ankara zavázala bránit útěkům migrantů do Řecka a ubytovat některé z nich výměnou za finanční pomoc ve výši několika miliard eur, připomíná server Deutsche Welle.

Čtěte také: Policisté zatkli světoznámého starostu města Riace za napomáhání nelegální migraci

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.