1 Migrační politika EU

Afrika netančí, jak EU píská. Marocký ministr odmítá výstavbu center pro migranty

, NOVÉ

Témata: , ,

Marocký ministr zahraničí Nasser Bourita odmítá plán Evropské unie (EU) vybudovat v severní Africe centra pro přijímání uprchlíků. V rozhovoru pro německý deník Die Welt se rovněž nechal slyšet, že jeho země by měla hrát větší roli v rozhodovacím procesu osmadvacítky o migraci. EU chce v zemích, jako je Maroko, Libye či Tunisko, tímto způsobem v oblasti zadržovat vlny migrantů mířících do Evropy.

„Maroko je obecně proti všem druhům center,“ prohlásil v interview Bourita. Jde o naší migrační politiku a národní suverenitu,“ dodal. Migrace podle něj čítá 3 procenta světové populace, z čehož 80 procent je migrace legální. „Takže se bavíme jen o 20 procentech z těch tří,“ míní.

„Jsme skuteční partneři, nebo jsme jen soused, kterého se bojíte?“ táže se ministr na adresu Unie. „EU nemůže Maroko žádat, aby pomáhalo s migrací a bojovalo s terorismem, a chovat se k němu jako k nějakému předmětu,“ prohlásil.

Evropská unie plánuje se státy Blízkého východu a severní Afriky uzavřít dohody, které by byly podobné té mezi EU a Tureckem z roku 2016. Osmadvacítka pracuje s možností vybudování center pro uprchlíky, jež by v některých z těchto zemí držela přicházející masy. V dohodě EU s Tureckem se Ankara zavázala bránit útěkům migrantů do Řecka a ubytovat některé z nich výměnou za finanční pomoc ve výši několika miliard eur, připomíná server Deutsche Welle.

Čtěte také: Policisté zatkli světoznámého starostu města Riace za napomáhání nelegální migraci

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

,