Policisté zatkli světoznámého starostu města Riace za napomáhání nelegální migraci

Migrační krize v itálii

Policisté zatkli světoznámého starostu města Riace za napomáhání nelegální migraciNOVÉ
Starosta kalábrijského městečka Riance Domenico Lucano Foto:

FOTO: Wikimedia Commons / Carlo Troiano

Svět

Echo24

Domenico Lucano, starosta středověkého města Riace na jihu Itálie, které bývá považováno za vzor integrace migrantů, byl umístěn do domácího vězení. Prokuratura jej mimo jiné podezřívá, že vědomě napomáhal nelegální migraci, informoval deník La Repubblica. Časopis Fortune v roce 2016 zařadil nyní 60letého Lucana mezi 50 nejvýznačnějších světových lídrů.

Proti jeho zadržení ostře vystoupil mimo jiné spisovatel Roberto Saviano, kritik součásné vlády, podle nějž je toto vyšetřování prvním krokem k autoritářskému státu.

Policie uvedla, že Lucano a jeho partnerka Tesfahun Lemlemová organizovali fingované sňatky mezi místními muži a migrantkami a nastavili „jednoduchý a efektivní“ systém, který pravidla ohýbal tak, aby běženci dostali v Itálii povolení k pobytu. Lemlemová nemůže z nařízení prokuratury město dále obývat.

V zatykači také stojí, že Lucano přiděloval zakázky na odvoz odpadu bez veřejné soutěže. Dvě společnosti, kterým zakázky připadly, byly místními družstvy, jež byla založená proto, aby „lidé z Riace a migranti měli práci“, napsal list La Repubblica.

Nejvážnější obvinění, které navrhovalo ministerstvo vnitra, totiž špatné spravování veřejných peněz, nicméně padlo, napsal zpravodajský server BBC. Prokuratura uvedla, že radnice se svěřenými penězi sice hospodařila chaoticky, ale ke zpronevěře nedošlo.

Kalábrijské městečko Riace se za Lucanova starostování často objevovalo v titulcích médií po celém světě. Prošly jím tisíce migrantů a nyní jich zde podle listu The Guardian žije 500. Utváří jednu třetinu místních obyvatel.

Běženci mohli ve vylidněném městě získat bydlení i průpravu při výkonu zaměstnání. Městečko doufalo, že tak oživí svou skomírající ekonomiku. Díky nově příchozím také nebyla zavřena místní škola. Úspěch programu přivedl Lucana, který město od roku 2004 vede již potřetí, až na stránky časopisu Fortune.

Městečko šlo proti proudu

Integrační model nastolený v Riace jde ale zcela opačným směrem než protiimigrační politika současné vlády, která minulý týden schválila přísný dekret o migraci a bezpečnosti, napsala agentura Reuters. Pokud toto nařízení vstoupí v platnost, v Itálii bude snazší vyhošťovat migranty a cizince zbavovat italského občanství, pokud jsou hrozbou pro národní bezpečnost.

Tvrdou protiimigrační politiku prosazuje v rámci vládní koalice protestního Hnutí pěti hvězd a protiimigrační Ligy, zejména šéf druhé ze jmenovaných stran, nynější ministr vnitra Matteo Salvini. „A sakra, kdoví co teď řekne Saviano a další dobrodějové, kteří chtějí Itálii zaplnit migranty,“ reagoval na uvalení domácího vězení na Lucana Salvini.

Kauza vyvolala vlnu pobouření na sociálních sítích. Levicově zaměřený mediální matador Gad Lerner napsal, že se Itálie „fašizuje“. Za Lucana se postavili mimo jiné i největší ocelářské odbory. Vyzvaly k celonárodní mobilizaci proti rasismu, na podporu kalábrijského starosty a za právo migrantů žít v Itálii.

Roberto Saviano, dlouhodobý kritik Salviniho, ve zveřejněném videu upozornil na to, že nic z toho, z čeho je Lucano obviněn, starosta nečinil pro vlastní prospěch. Jeho jedinou vinou je občanská neposlušnost - chtěl v autoritářském klimatu současné Itálie zachraňovat životy a vytvářet atmosféru soužití, myslí si Saviano.

„Obvinění z podvodného přidělení svozu odpadu je směšné. Mimmo (Lucanova přezdívka) je starostou v oblasti obchodu s drogami a krve, a přesto to takhle vypadá, že největším problémem Kalábrie je imigrace. Opravdu tomu věříte?“ pokládá řečnickou otázku ve videozáznamu Saviano.

Čtěte také: Přijmeme 2 000 migrantů, hlásal falešný plakát. Dezinformaci řeší policie

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.