1 "Neposadím se"

VIDEO: Drama v letadle. Švédská studentka zabránila deportaci Afgánce „do pekla“

, UVNITŘ VIDEO

Témata: ,

Švédská studentka zabránila deportaci afghánského muže zpět do Kábulu. V letadle, které mělo muže přepravit do Istanbulu, si dívka odmítla sednout, čímž neumožnila vzlétnutí. Letadlo podle pravidel nesmí odstartovat, dokud všichni pasažéři nesedí a nejsou připoutáni. Mladá Švédka může za svůj čin až na půl roku do vězení, píše Deutsche Welle.

Elin Erssonová si koupila lístek na let z Göteborgu do Istanbulu v momentě, kdy se dozvěděla, že bude na palubě deportován Afghánec, kterému Švédsko odmítlo dát azyl. Bezprostředně po nástupu do letadla spustila Švédka videostream na Facebooku, v němž vysvětlila, že se neposadí, aby zabránila deportaci mladého muže do Afghánistánu, kde by byl „pravděpodobně zabit.“

Video mělo obrovský dosah. Na Facebooku jej za přibližně 24 hodin shlédlo přes 2 miliony lidí. Erssonová svým činem vyvolala v letadle jak sympatie, tak i nevoli mezi spolucestujícími. „Nechci, aby byl zabit člověk, jen proto že nechcete zmeškat let. Nesednu si, dokud nebude tento muž venku z letadla,“ reagovala aktivistka na kritiku některých cestujících.

Nakonec se dostala do konfliktu s anglicky hovořícím cestujícím, který se studentce snažil odebrat telefon. „Co je důležitější? Život, nebo váš čas? Chci ho dostat z letadla, protože v Afghánistánu nebude v bezpečí. Není v pořádku posílat lidi do pekla,“ řekl Erssenová.

K protestu se přidali i další cestující a mladá Švédka dosáhla svého cíle. Afghánec byl i s aktivistkou vyveden z letadla. Část cestujících studentku odměnila potleskem.

Pro Švédku ale bude mít čin možná nepříjemné důsledky. Přestože sama tvrdí, že žádný zákon neporušila, poukázala policie na to, že pokud cestující odmítne uposlechnout příkaz pilota, hrozí mu až šest měsíců vězení. Úřady rovněž uvedly, že se Afghánec deportaci do své rodné země nakonec nevyhne.

Švédsko v posledních týdnech omezilo deportace do Afghánistánu kvůli častým bombovým útokům v metropoli země, při nichž umíraly desítky lidí. Nakonec však úřady usoudily, že je Afghánistán bezpečnou zemí pro neúspěšné žadatele o azyl.

Čtěte také: VIDEO: Macronův největší politický skandál. Jeho poradce bil demonstranty

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Z nového čísla Nakonec zvýší daně. Babišovi došly zdroje, přesto občanům dál slibuje miliardy

Echo týdne: Trump, Petříček a sníh ● Komentář: Vysoké mzdy zastavily průmysl ● Svět: Pekelný festival v Karibiku ● Recenze: Z časů, kdy to měli rádi horké

Rozpadají se nám těla i duše Neumíme lidi vracet do života, říká Pavel Kolář
Zelená školačka Kdo podnítil mezinárodní hnutí záškoláků?
,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.