ANO chce podnikatelům ulehčit platbu daní, odvodů. Marketingový trik, „gratuloval“ hnutí Fiala

ANO chce podnikatelům ulehčit platbu daní, odvodů. Marketingový trik, „gratuloval“ hnutí FialaNOVÉ
Domov

Boj o živnostníky

jhr Echo24

Hnutí ANO chce zavést pro nejmenší podnikatele možnost úhrady daně a zdravotních a sociálních odvodů jednou pevnou částkou. Odpadla by jim díky tomu administrativa s vedením evidence příjmů a s daňovým přiznáním i následné kontroly. Po sobotní ideové konferenci vládního hnutí v Ostravě to novinářům řekla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Do návrhu hnutí se hned opřela opoziční občanská demokracie.

Novinku by podle jejího záměru mohli využít podnikatelé s ročním obratem do milionu korun. „Musíme vytvořit podmínky, abychom jim zjednodušili podnikání,“ uvedla Schillerová. Nesměli by ale být dobrovolnými plátci daně z přidané hodnoty. Právě milion korun ročního obratu je hranice pro registraci k DPH.

Předseda ODS Petr Fiala na twitteru uvedl, že šéfovi ANO Babišovi gratuluje k tomu, že si „po pěti letech u vlády všiml, že malí živnostníci jsou v ČR doslova decimováni“. „Jeho náhlé ‚prozření‘ považuji jen za další marketingový trik," bnapsal na Twitteru. "Ale kdyby náhodou svůj boj za malé živnostníky myslel vážně, tak může podpořit již existující návrhy ODS, které by drobným podnikatelům skutečně pomohly,“ dodal Fiala.

Schillerová v sobotu neupřesnila výši roční částky, kterou by mohli nejmenší podnikatelé zaplatit místo daně a odvodů. Řekla, že představu má, ještě se o ní ale bude debatovat. Opatření by podle ní mohlo být součástí širší daňové reformy patrně od roku 2021, případně by mohlo být zavedeno i o rok dřív.

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš uvedl, že účastníci sobotní konference debatovali také například o důchodové reformě, o vzdělávání, o zdravotní péči, zrušení superhrubé mzdy, o digitalizaci státu a o programu pro mladé rodiny. Část konference byla věnována Evropské unii. „Chceme v Evropě být aktivní a sebevědomý stát, chceme zvýšit náš vliv, chceme bojovat za naše zájmy, chceme méně Evropy a lepší Evropu,“ řekl Babiš.

Hnutí ANO podle něho zůstává protikorupční, jeho hodnotami jsou svoboda a demokracie. Odmítl tvrzení kritiků, že ANO je ohrožením demokracie. „Určitě nemáme žádné návrhy na změny našeho demokratického systému,“ zdůraznil Babiš. Ohradil se také proti výtkám, že ANO nemá program. „Nechceme být zaškatulkovaní, jsme zkrátka pro všechny občany,“ dodal.

Stranický expert ODS na ekonomii a finance Jan Skopeček označil návrh zase za hodně špatný vtip a výsměch živnostníkům. „Nenajdeme jinou profesní a zájmovou skupinu ve společnosti, která by nástup hnutí ANO do vlády odnesla více. Hnutí ANO nelze věřit. Vzpomeňme si, jak už roky slibuje zrušení tzv. superhrubé mzdy a zjednodušení daní. V minulém týdnu ústy premiéra Babiše a ministryně Schillerové zrušení superhrubé mzdy na následující roky zase odložili. Tak to bude i s jejich nejnovějším lákadlem pro malé podnikatele. Vláda milující velké korporace, vysoké přerozdělování a obědy ‚zdarma‘, malým podnikatelům neulehčí vůbec nic. Vítězstvím by alespoň bylo, kdyby už menším podnikatelům hnutí ANO nevymýšlelo další regulace a administrativu jako doposud,“ prohlásil Skopeček.

Čtěte také: ČSSD zkritizovala Babiše kvůli jeho ‚žertování‘ o obětování budovy ministerstva prodejně Apple Store

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články