Nahradí baristy? IBM vyvinula dron, jenž rozpozná únavu a doručí kávu

Nový dron IBM

Nahradí baristy? IBM vyvinula dron, jenž rozpozná únavu a doručí kávuNOVÉ
Dron nesoucí kávu Foto:

Foto: printscreen/Twitter/

3
Svět

Americká technologická společnost IBM si nechala patentovat dron, který dokáže rozpoznat únavu a doručit takovému člověku kávu. Zda se bude stroj prodávat, nicméně zatím není jasné, informuje britský zpravodajský server BBC.

Bezpilotní letounek byl patentován v USA jako zařízení, které umí rozpoznat „kognitivní stav“ zaměstnance v kanceláři a doručit mu šálek kávy. Pro představivost, podle jednoho z nákresů zařízení vypadá jako malý vrtulník, k jehož spodní části je připevněno lanko s držákem na kávu. Při doručení dotyčnému se lanko odvine od dronu směrem dolů, což umožní šálek s nápojem snáze uchopit. Patent nicméně popisuje různé varianty způsobu doručení kávy. V dalších uvedených příkladech může dron například nalít kávu do šálku zaměstnance, nebo ji doručit v nádobě v sáčku, který má zabránit vylití.

Zároveň by dron mohl podle IBM být vybaven senzory snímající rozšíření zorniček zaměstnance, krevní tlak a výraz v tváři, a na základě toho vyhodnotit, zda je daný člověk unavený. Alternativně bude možné dron s kávou přivolat zamáváním.

Nákres z patentu ukazuje, jak lze přivolat dron s kávou
Nákres z patentu ukazuje, jak lze přivolat dron s kávou Foto:

Foto: IBM

Velké technologické společnosti si produkty nechávají často patentovat za tisíce dolarů, a to i v případech, kdy se nechystají předmět prodávat, připomíná BBC. Zda bude IBM patentovaný dron nabízet zákazníkům, společnost zatím nesdělila.

Nákres dronu
Nákres dronu Foto:

Foto: IBM

IBM byla dříve lídrem ve výrobě stolních počítačů a mainframů, v uplynulých letech se ale zaměřila spíše na software a umělou inteligenci; letos v červenci například představila zařízení, které dokáže debatovat s lidmi.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Policie nasadila na táborníky drony. Odhalila, jak rozdělávají oheň

VIDEO: Drony zachytily tajné pohyby kolon z Ruska na Ukrajinu