Policie nasadila na táborníky drony. Odhalila, jak rozdělávají oheň
Nasazení dronů
Nečekanou večerní návštěvu zažily tři návštěvnice Chráněné krajinné oblasti Brdy. Ženy si na ohni chystaly večeři, když k jejich tábořišti dorazila policejní hlídka. Staly se tak první „kořistí“ policejního dronu BRUS, který je v těchto dnech využíván k monitorování brdských lesů. Za porušení zákona o lesích hrozí ženám pokuta až 15000 korun.
Teplé počasí spojené s nedostatek srážek netrápí pouze zemědělce a zahrádkáře. Velké starosti také přidělává hasičům, kteří musí být připraveni hasit případné požáry, často ve velmi obtížném terénu, což stojí nemalé úsilí a prostředky. Jedním ze způsobů, jak rozsáhlým požárům zabránit je hlídkování. Právě pro zlepšení hlídkových schopností získala středočeská policie drony.
Pro příbramské policisty se jednalo o první případ, kdy se jim s pomocí dronu podařilo objevit nelegální ohniště. Další případ řešili krátce po objevení tří zmíněných žen, tentokrát se stejného přestupku dopustil 27letý muž.
Mluvčí Obvodního policejního oddělení Příbram poručík Monika Schindlová pro Echo24 uvedla, že monitorování lesů s pomocí dronů je ve srovnání s běžnou leteckou službou mnohem levnějším, a vzhledem k obtížnému terénu také jeden z mála možných způsobů hlídkování.
„Je to určitě nejlevnější, ale hlavně díky terénu Brd, nejsou všechny oblasti dostupné, i když máme terénní vozidla nebo čtyřkolky, a během krátké chvíle se prověří velké území. Pilotem dronu je vyškolený policista, který je ve spojení s pozemní hlídkou, která se pak na určené místo vydá. Máme sedm vyškolených pilotů, kteří létají sedmkrát měsíčně, piloti dronů mají i běžný výkon služby a pilotování je ještě navíc.“
Schindlová dále uvedla, že jak tři tábornice, tak mladý muž byli odhaleni během prvního nasazení dronu pro požární prevenci. „Bylo to v pátek 13. července a týden na to jsme měli v Brdech, co alespoň uváděli hasiči, již tři výjezdy k požárům,“ dodala policejní mluvčí. Český hydrometerologický úřad uvádí pro oblast Brd nízké až střední riziko požárů, naopak vysoké až velmi vysoké riziko platí pro severní a severozápadní oblasti republiky.
Dron BRUS (bezpilotní rotorový univerzální systém) je hexakoptérou, která má ve výbavě HD kameru pro denní vidění a termovizi. Slouží především pro záchranářské a humanitární účely a je prioritně určen k nasazení v prostoru chráněné krajinné oblasti Brdy, kde bude využíván především k hlídkovým a monitorovacím letům, a to v rámci spolupráce s ostatními složkami IZS. Rozhodně se nejedná o bojový dron, jakými jsou například americké MQ-9 Reaper. Maximální vzletová hmotnost je necelých devět kilogramů, letová výdrž až 40 minut a dron se dá ovládat až na vzdálenost deset kilometrů, kam může letět maximální rychlostí 50 km/h.
Zákaz rozdělávání ohňů v lesích
Ve středních Čechách je od minulého týdne zakázáno rozdělávat oheň v lesích a na místech se zvýšeným nebezpečím vzniku požárů. Omezení platí do odvolání aktuální výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu. Stejné opatření přijala i Praha.
Za riziková místa se považují lesní porost a jeho okolí do vzdálenosti 50 metrů, lesoparky, parky, zahrady, sklady sena a slámy do vzdálenosti 50 metrů nebo zemědělské plochy, které by se mohly vznítit. Kromě rozdělávání ohně je zakázáno i kouření, používání pyrotechniky, lampionů či jízda parních lokomotiv. Zároveň se nesmí voda ze zdroje pro hašení požárů spotřebovávat k jiným účelům než k hašení.
Meteorologové uvedli, že kvůli dlouhotrvajícímu suchu v Česku vzrostlo nebezpečí požárů. Vysoké riziko je v Praze, ve středních Čechách, Ústeckém kraji a na Českolipsku. Lidé by neměli v přírodě rozdělávat oheň či vypalovat trávu, mají se řídit místními vyhláškami a vydanými zákazy.