1 POŽÁR LESA

„Hoří celá hora.“ Hasiči na Kokořínsku bojovali s dvěma požáry lesa

AKTUALIZOVÁNO

Témata: ,

S požáry lesů bojovali od rána hasiči na Kokořínsku. Plameny nejprve poškodily přibližně hektar porostu u Nosálova. Odpoledne se navíc rozhořel les u obce Jestřebice. Nový požár byl vzdálený jen několik kilometrů od požáru lesa u Nosálova, který už v té době měli hasiči pod kontrolou.

První požár podle mluvčí středočeských hasičů Vladimíry Kerekové zasáhl les v katastru obce Libovice-Nosálov, která leží v Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko. Plocha poškozená plameny má podle mluvčí rozlohu přibližně 100 krát 100 metrů. „Hoří celá hora,“ řekla po poledni.

Jak požár vznikl, zatím není jasné. „Jednou z pravděpodobných příčin je rozdělávání ohně,“ uvedla Kereková. Dodala, že hmotnou škodu budou hasiči teprve vyčíslovat ve spolupráci se správci chráněné krajinné oblasti.

Informaci o požáru na Kokořínsku dostali hasiči kolem 7:30. S požárem během dne bojovaly dvě desítky dobrovolných i profesionálních jednotek. Kvůli vysokému počtu zasahujících hasičů byl na několik hodin vyhlášen i zvláštní, nejvyšší stupeň požárního poplachu. Hasičům pomáhal se zvládáním plamenů i vrtulník s vakem na vodu.

Podle starostky Nosálova Lenky Střihavkové se požár týkal pouze lesního porostu a neohrožoval zástavbu. „Je to mezi lokalitou Na Fučíkovském a obcí Příbohy, tam je to celé zalesněné,“ řekla starostka.

První požár se hasičům podařilo lokalizovat kolem 12:50. Kolem 18:30 už hasiči pouze prolévali zbylá doutnající ložiska vodou a chystali se na předání požářiště správci CHKO Kokořínsko. „Ti si to dohlídají do rána a v případě rozvoje požáru by nás znovu zavolali,“ sdělila mluvčí středočeských hasičů Vladimíra Kereková.

Zásah hasičům komplikoval obtížně přístupný terén. Problémem byl podle mluvčí také panující sucho i vítr, který šíření požáru napomáhá. Také podle Střihavkové byly stráně v místě požáru velmi špatně přístupné, navíc v obci už dlouho nepršelo.

Druhý požár propukl u Jestřebic v mimořádně obtížném terénu. Záchranáři proto hasili i z vrtulníku. Vak s vodou zavěšený pod helikoptérou už požívali při likvidaci ohně u Nosálova. Kvůli novému ohni hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu. Při prvním požáru platil nejvyšší stupeň poplachu, odpoledne ho ale hasiči snížili na nejnižší.

Čtěte dále: Několik zraněných po útoku v Německu. Muž v autobuse bodal nožem kolem sebe

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.