Pražské derby

Sparta – Slavia 3:3. Rozhodla penalta v poslední minutě, dva góly neuznalo videoAKTUALIZOVÁNO
Derby Sparta - Slavia Foto:

1

Pořádnou podívanou nabídlo 289. derby mezi Spartou a pražskou Slávií. Slávisté v něm po mizerném prvním poločasu prohrávali už 3:0, v druhé části se však vzchopili a vstřelili dvě branky. Remízu nakonec po rozhodnutí videorozhodčího stvrdil v poslední minutě nastavení gólem z penalty Milan Škoda. Na druhé straně se dvakrát strefil Rumun Stanciu. Padl i vlastní gól. Velikou roli v utkání hrálo video. Verdikt sudího Pavla Královce korigovalo hned několikrát.

Diváci v sobotu na mrazivé Letné viděli celkově 8 gólů, z toho 2 neuznané, jednu kopanou, jednu odvolanou penaltu a několik žlutých karet. Z bouřlivého průběhu mohli být v první půli mnohem šťastnější příznivci Sparty. Letenští předváděli ofenzivnější fotbal a dařilo se jim využívat mezer v otevřené slávistické obraně. První branku strefil Stanciu prudkou ranou zboku do gólmana Koláře už ve 13. minutě. Druhou si do vlastní sítě hlavou nasměroval slávista Souček v 31. minutě a před poločasovou přestávkou Stanciu opět navýšil už na 3:0.

Dvacet minut před konečným hvizdem svitla Slávii alespoň nějaká naděje přibližovacím gólu Slováka Stocha. Bořilův centr ještě vyrazil brankář Nița, odražený míč si však našel Stoch a z úhlu namířil míč přesně pod břevno. Na drama pár minut před koncem zadělal po Hušbauerově rohovém kopu Simon Deli, když propasíroval míč za brankáře Nițu a upravil výsledek na 3:2 pro Spartu.

Tehdy se na namrzlém trávníku hrál rychlý fotbal, branka mohla padnout na každé straně. Vyvrcholením byl zákrok na Stanislava Tecla ve sparťanském vápnu. Rozhodčí Královec faul nejprve neodpískal, pak se však poradil s videorozhodčím a nakonec nařídil pokutový kop. Milan Škoda penaltu proměnil přesnou střelou pod břevno a výsledek senzačně upravil na konečných 3:3.

Věci přitom mohly být ještě jinak. Videorozhodčí totiž ještě v průběhu odvolal branku Sparty i kontaktní gól Bořila na druhé straně. V obou případech byl na vině ofsajd.

Slavii do utkání vstupovala jako větší favorit. Sice se jí nepodařilo navázat na svou loňskou skvělou sezónu, kdy získala ligový titul, po změně na trenérském postu však pod Josefem Trpišovským dokázala vyhrát poslední tři utkání a upevnit svou pozici na druhé příčce v tabulce. Naproti tomu nejúspěšnější klub české historie vstupoval do zápasu z 5. pozice a se ztrátou sedmi bodů na svého odvěkého rivala po období, kdy se potýkal s rozsáhlými změnami v sestavě vyvolanými italským koučem Andreem Stramaccionim. Toho vedení týmu nedávno odvolalo ve prospěch Pavla Hapala.

Spartě s v tradičním střetu podařilo sešívané porazit naposledy před dvěma lety. Od té doby v něm dvakrát prohrála a jednou remizovala. Historicky je však Sparta úspěšnější. Zvítězit dokázala ve 133 případech, Slavia se radovala 88krát a bitva o metropoli neměla vítěze 67krát.

Slávistický trenér Josef Trpišovský do utkání poslal totožnou sestavu jako v minulém zápase v Olomouci, včetně klíčového muže Slavie Milana Škody. Ten se stihl zotavit ze zranění, které si přivodil v minulém kole. Ve sparťanské sestavě se na hrotu objevuje kapitán David Lafata, který po dlouhé době dostává šanci ve druhém ligovém zápase od úvodní minuty. Kouč Sparty Pavel Hapal na stoperskou dvojici poslal Costu s Lukášem Štetinou a na lavičce náhradníků usedl kromě zraněného Josefa Šurala také Izraelec Tal Ben Chaim.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.