Státní zastupitelství vyšetřuje korunové dluhopisy Agrofertu
Korunové dluhopisy Agrofertu
V souvislosti s vydáním korunových dluhopisů společnosti Agrofert vedou státní zástupci prověřování z trestného činu porušení povinnosti při správě cizího majetku. Deníku Echo24 to potvrdila obvodní státní zástupkyně pro Prahu 4 Blanka Valsamisová.
Agrofert má nyní kvůli zákonu o střetu zájmů ve svěřenském fondu odložený premiér Andrej Babiš (ANO). Už v lednu 2017 přišlo Národní centrále proti organizovanému zločinu (NCOZ) trestní oznámení, podle něhož se porušení povinností při správě cizího majetku a zkrácení daně dopustil Andrej Babiš. A to z pozice majitele, jediného akcionáře a předsedy představenstva společnosti Agrofert.
Státní zastupitelství při komentování prověřování z trestného činu příliš konkrétní být nechtělo. Uvedlo však, že se trestný čin porušení povinnosti při správě cizího majetku se týká § 220 odst. 1, 3 trestního zákoníku. Odstavec jedna hovoří o tom, že kdo poruší podle zákona mu uloženou nebo smluvně převzatou povinnost opatrovat nebo spravovat cizí majetek, a tím jinému způsobí škodu nikoli malou, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti. Třetí odstavec tohoto paragrafu uvádí, že odnětím svobody na dvě léta až osm let bude pachatel potrestán, způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 škodu velkého rozsahu.
Právě korunové dluhopisy byly jedním z důvodů, který stál premiéra Andreje Babiše post ministra financí v kabinetu Bohuslava Sobotky (ČSSD) na jaře roku 2017. V lednu loňského roku server Echo24 upozornil na to, že Babiš jako soukromá osoba koupil od holdingu Agrofert, kde byl majoritním vlastníkem, korunové dluhopisy za 1,5 miliardy korun se zúročením 6 procent.
Korunové dluhopisy byly ale v té době určitou „dírou v zákoně“, protože se z nich nemusela platit daň. Premiér Andrej Babiš si tak ročně přijde na 90 milionů, které nemusí danit. Vedle toho Babiš dodnes věrohodně nevysvětlil, kde na nákup dluhopisů od firmy, která mu tehdy patřila, vzal. Existuje totiž podezření, že na jejich nákup neměl dostatek legálních příjmů. Upozornil na to Týdeník Echo.
Agrofert nebyl jediný, korunové dluhopisy vydaly stovky firem. Mezi nimi třeba státní podnik ČD Cargo, holding Student Agency podnikatele Radima Jančury nebo realitní skupina CPI podnikatele Radovana Vítka.