1 Korunové dluhopisy Agrofertu

Státní zastupitelství vyšetřuje korunové dluhopisy Agrofertu

AKTULIZOVÁNO

Témata: , , ,

V souvislosti s vydáním korunových dluhopisů společnosti Agrofert vedou státní zástupci prověřování z trestného činu porušení povinnosti při správě cizího majetku. Deníku Echo24 to potvrdila obvodní státní zástupkyně pro Prahu 4 Blanka Valsamisová.

Agrofert má nyní kvůli zákonu o střetu zájmů ve svěřenském fondu odložený premiér Andrej Babiš (ANO). Už v lednu 2017 přišlo Národní centrále proti organizovanému zločinu (NCOZ) trestní oznámení, podle něhož se porušení povinností při správě cizího majetku a zkrácení daně dopustil Andrej Babiš. A to z pozice majitele, jediného akcionáře a předsedy představenstva společnosti Agrofert.

Státní zastupitelství při komentování prověřování z trestného činu příliš konkrétní být nechtělo. Uvedlo však, že se trestný čin porušení povinnosti při správě cizího majetku se týká § 220 odst. 1, 3 trestního zákoníku. Odstavec jedna hovoří o tom, že kdo poruší podle zákona mu uloženou nebo smluvně převzatou povinnost opatrovat nebo spravovat cizí majetek, a tím jinému způsobí škodu nikoli malou, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti. Třetí odstavec tohoto paragrafu uvádí, že odnětím svobody na dvě léta až osm let bude pachatel potrestán, způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 škodu velkého rozsahu.

„U Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 4 se vede prověřování z trestného činu porušení povinnosti při správě cizího majetku dle § 220 odst. 1, 3 tr. zákoníku v souvislosti s vydáním korunových dluhopisů společnosti Agrofert, a.s., IČ:26185610, se sídlem Pyšelská 2327, 149 00 Praha. Bližší informace k probíhajícímu prověřování nebudou sdělovány,“ uvedla obvodní státní zástupkyně pro Prahu 4 Blanka Valsamisová.

Právě korunové dluhopisy byly jedním z důvodů, který stál premiéra Andreje Babiše post ministra financí v kabinetu Bohuslava Sobotky (ČSSD) na jaře roku 2017. V lednu loňského roku server Echo24 upozornil na to, že Babiš jako soukromá osoba koupil od holdingu Agrofert, kde byl majoritním vlastníkem, korunové dluhopisy za 1,5 miliardy korun se zúročením 6 procent.

Korunové dluhopisy byly ale v té době určitou „dírou v zákoně“, protože se z nich nemusela platit daň. Premiér Andrej Babiš si tak ročně přijde na 90 milionů, které nemusí danit. Vedle toho Babiš dodnes věrohodně nevysvětlil, kde na nákup dluhopisů od firmy, která mu tehdy patřila, vzal. Existuje totiž podezření, že na jejich nákup neměl dostatek legálních příjmů. Upozornil na to Týdeník Echo.

Agrofert nebyl jediný, korunové dluhopisy vydaly stovky firem. Mezi nimi třeba státní podnik ČD Cargo, holding Student Agency podnikatele Radima Jančury nebo realitní skupina CPI podnikatele Radovana Vítka.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Babiš vydělal během půl roku 107 milionů korun. I díky korunovým dluhopisům

Babišovi noví policisté

Týdeník Echo přináší nejdůležitější společenské události doma i ve světě, jedinečné komentáře, exkluzivní analýzy a rozhovory od uznávaných osobností. Je pro nás důležitý film, literatura, architektura, výtvarné umění a samozřejmě i historie.

Digitální Týdeník Echo + komentáře Echo24.cz

od 199 Kč

Získejte plnou verzi jedinečných komentářů, esejí, exkluzivní analýzy a rozhovory s inspirativními osobnostmi a další klíčové texty Echo24.cz

Více info

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.