Starostou zůstanu. Divím se, že ODS na primátora pořád navrhuje Svobodu, říká Čižinský

JEDNÁNÍ O PRAŽSKÉ KOALICI

Starostou zůstanu. Divím se, že ODS na primátora pořád navrhuje Svobodu, říká ČižinskýROZHOVOR
Lídr sdružení Praha sobě a starosta Prahy 7 Jan Čižinský o povolebním vyjednávání v Praze. Foto: Jan Zatorsky
1
Domov
Jakub Fujáček
Sdílet:

Strany v hlavním městě jednaly druhým dnem o podobě nové pražské koalice. Vítězné uskupení Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) chce zatím jednat jen s dalšími vládními stranami – Starosty a Piráty, s nimiž by mělo v zastupitelstvu pohodlnou většinu. Ke shodě ale kvůli podmínkám Pirátů nedošly, ti by navíc chtěli do jednání přivést ještě Prahu sobě, která skončila čtvrtá a v novém zastupitelstvu bude mít 11 mandátů. Lídr Prahy sobě Jan Čižinský vyloučil koalici s ANO a SPD, s ostatními zmíněnými stranami je připraven o koalici jednat. Čižinský v rozhovoru pro deník Echo24 ale říká, že k lídrovi vítězného Spolu, Bohuslavu Svobodovi z ODS, je jako k případnému primátorovi skeptický.

Chcete zůstat starostou Prahy 7, ať už dopadnou vyjednávání na radnici hlavního města o nové koalici jakkoli?

Voliči mi dali velmi silný mandát, abych zůstal starostou, nemůžu je klamat. Pokud jsme dostali 53 % a máme nadpoloviční většinu zastupitelů, tak by nebylo fér Prahu 7 opustit, a to jsem nikdy neplánoval. Kandidoval jsem z prvního místa i na magistrát a jsem připravený tu odpovědnost převzít stejně, jako jsem připraven převzít odpovědnost za Prahu 7. Jediné, co jsem vždycky říkal, že nebudu kumulovat platy, ale jsem připraven tu práci dělat.

Takže budete chtít pokračovat jako starosta?

Ano, budu chtít pokračovat jako starosta. Už jsme se sešli s Piráty a budeme ohledně uspořádání dál v kontaktu. Do zastupitelstva Prahy 7 se dostalo ještě ANO, s tím nejednáme, a Společně pro Prahu 7 a s nimi také jednání neplánujeme.

A s kým zatím jednala Praha sobě o povolební koalici na úrovni hlavního města?

Jednali jsme s Piráty a se STAN a navrhujeme vytvořit vyjednávací blok, který bude mít 29 zastupitelů. ODS zaznamenala druhý nejhorší výsledek v dějinách a vlastně nerozumím tomu, proč tedy trvají na tom, aby měli primátora. Protože pokud dostali takový výsledek z opozice, bude to velmi náročné i v koalici. Navíc předpokládám, že Piráti na všech jednáních budou opakovat to, co před volbami říkali a vyzývat Jiřího Pospíšila, aby odstoupil kvůli svému zapojení do kauzy Dozimetr.

Za jakých okolností byste si vůbec dokázal představit být součástí širší koalici se Spolu, Piráty a Starosty?

Před volbami tvrdíme vždycky totéž, co po volbách. Programově chceme koalici, která bude splňovat to, že bude pomáhat Pražanům v energetické krizi. Chceme, aby pokračovala bytová výstavba a aby se přestávaly rozprodávat byty. A chceme podporu preference městské hromadné dopravy a pokračování přípravy okružního metra O. Co se týká personálního složení: platí, co jsme řekli, s ANO a SPD se nejedná. Pokud jde o ostatní subjekty, tak naše koalice se nesmí opírat o hlasy těch, kteří jsou zapojeni v kauze Dozimetr, těch, kteří jsou trestně stíhaní anebo ověnčeni kauzami, které poškodily město. Pokud tyto podmínky budou splněny, jsme připraveni jednat.

A dokážete si představit společnou koalici pod primátorem Bohuslavem Svobodou?

Divím se, že pana docenta Svobodu ODS pořád na primátora navrhuje, ve volbách získali druhý nejhorší výsledek v dějinách. To je pro mě překvapení a troufnu si říct, že takhle úspěšná koalice nezačíná.

Ale přiznáváte, že byste se i s ODS na koalici dohodli, pokud by se prosazovaly vaše programové priority v dopravě a tak dále.

Zatím proběhlo jednání pouze se STAN a Piráty, kde jsme předestřeli náš návrh na vyjednávací blok, oni to zvažují a ozvou se nám. Žádná jiná jednání zatím neproběhla. Rozešli jsme se s tím, že současným koaličním partnerům to přijde jako zajímavá myšlenka a dáme si vědět.

Považoval byste případně za rozumnější uvažovat o jiném kompromisním primátorovi? Mohl by to být Petr Hlaváček nebo dokonce vy?

Ke jménu pana docenta Svobody jsem skeptický, protože výsledek jeho primátorování (Svoboda byl pražským primátorem už mezi lety 2010 a 2013 – pozn. red.) nebyl pro Prahu bohužel nic moc. A výsledek těchto voleb také ne. Zbytek bude záviset na tom, zda s Piráty a Starosty dohodneme společný postup, to je základní podmínka. Zatím to domluveno není. Doufám, že to domluveno bude, protože to je postup, který může umožnit Praze, aby pokračovala v kurzu, který jsme my nastavili. Myslím, že bude dobré to jednání urychlit, aby Pražané viděli výsledek v dohledné době.

Cítíte ale, že najít brzkou shodu s tak ideologicky rozdílnými silami bude problém?

Jsem přesvědčen, že ODS už čile vyjednává s hnutím ANO, ale snaží se, aby to nikdo nezjistil, takže to může být pro všechny překvapení. Na druhou stranu ve všech debatách to pan Svoboda připouštěl. Chválili se s panem Patrikem Nacherem navzájem, takže zase tak velké překvapení to nebude. Může to vzít úplně jiný směr a pro Prahu to bude jednoznačně špatně.

Komunální volby v Praze letos vyhrála koalice Spolu, která získala 19 mandátů v 65členném zastupitelstvu. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Čtvrtá Praha Sobě má 11 mandátů, pět zastupitelů bude mít na pátém místě STAN. Šestá je SPD se třemi mandáty. Voleb se zúčastnilo 43,91 procenta voličů.
Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články