Ukrajina se oficiálně zlobí. Poslanec KSČM Grospič označil tamní režim za „fašistický“
Spor Ukrajiny a KSČM
- red,
Komunisté pokračují ve své kritice jim neoblíbených ministrů. Vadí jim například kroky šéfa české diplomacie Tomáše Petříčka (ČSSD), KSČM chce proto jeho konec ve vládě. „Jde nám o směřování zahraniční politiky, která se přiklonila k tomu, že bere na vědomí fašistický režim na Ukrajině. To nám zásadně vadí,“ řekl ve čtvrtek v České televizi (ČT) Stanislav Grospič (KSČM). Ukrajinské velvyslanectví žádá vedení sněmovny, aby výrok odsoudilo.
„Nám primárně nejde o žádné osoby ve vládě. Jde nám o směřování zahraniční politiky, která se přiklonila k tomu, že bere na vědomí fašistický režim na Ukrajině. To nám zásadně vadí. Vadí nám amatérské vyslovování třeba sounáležitosti dalšího prezidenta ve Venezuele a vadí nám další celá řada kroků, o kterých si myslíme, že by zkušený diplomat v zahraniční politice neměl dělat. Myslíme si, že by měl dělat zahraniční politiku vyváženě a primárně hájit zájmy České republiky tak, aby ji nepoškozoval ani v té hospodářské, ani v jiné sféře,“ řekl ve čtvrtečních Událostech ČT místopředseda KSČM Stanislav Grospič.
Podle něj budou komunisté zvažovat další podporu Babišově vládě. KSČM dlouhodobě kritizuje ministra dopravy Dana Ťoka (za ANO) a ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD). Grospič v ČT nevyloučil, že by na nejbližším Výkonném výboru ÚV KSČM, který se uskuteční příští pátek, mohli zástupci krajských buněk strany vznést požadavek na stažení tolerance současné vlády.
Na poslancovy výroky reagovalo v pátečním tiskovém prohlášení ukrajinské velvyslanectví v ČR, které žádá odsouzení Grospičových výroků ze strany vedení Poslanecké sněmovny. Diplomatům se nelíbí označení režimu na Ukrajině za „fašistický“, kritizují také to, že moderátorka Událostí Daniela Písařovicová přešla Grospičova slova bez jakékoliv reakce a položila další otázku.
Komentář Velvyslanectví Ukrajiny v České republice k nepřijatelným vyjádřením poslance Stanislava Grospiče ve večerních zprávách @CzechTV
— UKR Embassy in CZE (@UKRinCZE) 8. února 2019
Více: https://t.co/3OQ4NuSzVx pic.twitter.com/DoWeMofGlp
„Této v civilizovaném světě zcela nepřijatelné urážce a otevřené pomluvě celého státu se bohužel nedostalo náležité reakce ze strany moderátorky pořadu. Obvykle nereagujeme na vyjádření komunistů, jejichž ideologie, stejně jako ideologie nacistická, jsou v naší zemi zakázány. Avšak s ohledem na to, že zmíněná osoba zastává funkci předsedy parlamentního výboru, očekávali bychom, že výrok poslance Grospiče odsoudí vedení Poslanecké sněmovny. Doufáme rovněž, že Česká televize nebude ve svém vysílání do budoucna podobná vyjádření tolerovat,“ uvedlo velvyslanectví.
Místopředseda KSČM Stanislav Grospič pro deník Echo24 ale v pátek zopakoval, že si za svými výroky stojí. Nelíbí se mu zejména „rehabilitace banderovců“. „Vyjádření ukrajinského velvyslanectví jsem nečetl. Žádat může. Pokud tam ale dochází k rehabilitacím banderovcům a lidí, kteří kolaborovali s fašistickým režimem, tak tam asi něco není v pořádku,“ dodal zákonodárce.
Premiér Babiš se měl nedávno sejít se šéfem KSČM Filipem a probírat měli odvolání ministra dopravy Dana Ťoka. Andrej Babiš (ANO) však odmítl informace, že už se dohodl s předsedou komunistů Vojtěchem Filipem na odchodu ministra dopravy Dana Ťoka (za ANO) z kabinetu v půlce března i na jménech jeho možných nástupců. Filip má podle předsedy vlády právo na vyjádření názoru. „Ale není to KSČM, která rozhoduje, kdo bude ve vládě a kdo nebude,“ dodal předseda vlády.