„Přeskočilo mu.“ Zeman pozváním prozatímního prezidenta Venezuely naštval KSČM
Pozvání do Prahy
- red,
- ,
- ,
Nestává se často, aby komunisté kritizovali prezidenta Miloše Zemana. Nyní zástupci strany, která má k prezidentovi blízko, Zemana kritizují za pozvání prozatímního venezuelského prezidenta Juana Guaidóa na návštěvu Česka. Podle komunistického poslance Zdeňka Ondráčka Zemanovi přeskočilo. Leo Luzar si zase myslí, že pozvání souvisí se Zemanovou snahou dostat se do Bílého domu. Zemanův postoj naopak vítá ministr zahraniční Tomáš Petříček (ČSSD) či poslankyně za ODS Miroslava Němcová.
„Znovu nesouhlasím s panem prezidentem a mám pocit, že mu přeskočilo,“ napsal v souvislosti se Zemanovým pozváním na svůj Facebook poslanec za KSČM Zdeněk Ondráček. Deníku Echo24 pravost příspěvku na Facebooku potvrdil. „Prezident Venezuely je jen jeden,“ řekl deníku s narážkou na Nicoláse Madura, jehož režim podporují Rusko nebo Čína. Sám Ondráček přitom nedávno navrhoval, aby urážky prezidenta byly trestným činem. Sháněl pro svůj návrh podpisy poslanců a stejný návrh předložil v tomto i minulém období. Novinku ale neprosadil.
Otázka Venezuely je jeden z bodů, kde se názory komunistů a prezidenta rozcházejí. „S politikou pana prezidenta obecně souhlasím. Mám však jeden bod v jeho zahraniční politice, se kterým ne. Jedná se o jeho vztah k Izraeli, potažmo k Palestině. V nynější situaci s Venezuelou se ukazuje druhý takový sporný bod. Oba tyto body souvisí s politikou amerického prezidenta Donalda Trumpa. Tudíž si říkám, jestli není důvodem, že chce pan prezident do USA setkat se s panem Trumpem,“ uvedl pro Echo24 komunistický poslanec Leo Luzar.
Za překvapivé Zemanovo gesto nepovažuje poslanec Jiří Dolejš (KSČM), podle kterého ale Zeman některé své voliče zaskočil. „To, že Zeman nakonec sdílí stanoviska nejen Trumpa, ale i Izraele a dalších zemí, pro mne není překvapení, ale některé své voliče asi zaskočil,“ sdělil deníku Echo24.
Zemanův postoj naopak vítá šéf diplomacie Tomáš Petříček (ČSSD). „Česká vláda na můj návrh uznala Juana Guaidóa prozatímním prezidentem Venezuely, jeho prvořadým úkolem je dovést zemi k předčasným demokratickým volbám tak, aby skončilo utrpení milionů lidí. Krok prezidenta Zemana proto vítám,“ uvedl pro deník Echo24 Petříček. Zemanův postoj schvaluje i poslankyně za ODS Miroslava Němcová.
Prezidenta neobvykle kritizuje také SPD, konkrétně její místopředseda Radim Fiala. „Pokud jde o to, že prezident Zeman de facto uznal šéfa venezuelského parlamentu Juana Guaidó prezidentem Venezuely, tak hnutí SPD zastává v této věci odlišný postoj, který jsme již vyjádřili dříve,“ napsal šéf poslanců SPD na Twitteru.
Pokud jde o to, že prezident Zeman de facto uznal šéfa venezuelského parlamentu Juana Guaidó prezidentem Venezuely, tak hnutí SPD zastává v této věci odlišný postoj, který jsme již vyjádřili dříve. Podobně se s prezidentem Zemanem například lišíme v pohledu na Afghánistán či euro
— Radim Fiala (@RadimFialacz) 7. února 2019
Rusko a Čína místo Guaidóa podporují Madura
Předseda venezuelského parlamentu Guaidó složil 23. ledna prezidentskou přísahu poté, co parlament neuznal druhý prezidentský mandát Nicoláse Madura, protože vzešel z nedemokratických voleb. Česká vláda uznala Guaidóa prozatímním prezidentem v pondělí. Učinily tak i další státy EU, naopak Rusko nebo Čína podporují Madurův režim.
„Rád bych využil této příležitosti a pozval Vás k návštěvě České republiky. Česká republika oslaví v tomto roce 30. výročí sametové revoluce a doufám, že i Vaší zemi se přechod k demokracii úspěšně podaří,“ napsal Zeman Guaidóovi. „Věřím, že brzy dojde k posílení vzájemných vztahů mezi našimi zeměmi,“ doplnil.
Prezident republiky Miloš Zeman zaslal ve středu dne 6. února 2019 blahopřejný dopis Juanu Gerado Guaidó Márquezovi, prozatímnímu prezidentovi Bolívarovské republiky Venezuely: https://t.co/gZCylNLssh
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) 6. února 2019