Hidžáb už od tří let? Marks&Spencer schytává kritiku za dívčí školní uniformy

Školní uniformy

Hidžáb už od tří let? Marks&Spencer schytává kritiku za dívčí školní uniformyNOVÉ
Hidžáb v nabídce obchodu Marks and Spencer. Foto:

Print screen: marksandspencer.com

1
Svět
Sdílet:

Britský řetězec Marks & Spencer sklízí v Británii kritiku veřejnosti za prodej školní uniformy pro malé holčičky. Oděv je totiž ve formě hidžábu, tedy pokrývky hlavy, jakou nosí dospělé muslimky. Firma se za produkt ve svém sortimentu ocitla pod palbou kritiky na sociálních sítích. Firma svůj krok vysvětlila tím, že se na ni obrátilo s požadavkem prodávat tento výrobek mnoho škol.

Hidžáb pro holčičky od tří let je k dostání v oddělení školních uniforem už za šest liber (176 Kč). Podle předního britského muslimského reformátora Maajida Nawaze jde o krok směrem ke středověku.

„Mají právo dát přednost zisku před zásadami. Ale my zase máme právo je za to zostudit. Malým holčičkám se říká, že není slušné chodit s odhalenými vlasy. Aby bylo jasno, jde o výrobek pro dívky už od tří let věku. Hidžáb je zákonem stanovené povinné oblečení (pouze pro ženy) v Íránu a Saúdské Arábii a mnoha dalších zemích. Marks & Spencer může prodávat i trička s konfederační vlajkou, ale to nikdy neudělá,“ řekl Nawaz.

Někteří zákazníci chtějí obchod za jeho rozhodnutí bojkotovat. „Odporné. Jak můžete vydělávat na něčem, co ponižuje ženy a děti? To je nemravné! Pro podnik s klesajícím ziskem to je špatné rozhodnutí. Já i další ho budeme bojkotovat, dokud to (hidžáb) nestáhnou,“ napsala na sociální síti zákaznice jménem Lorraine Smithová. „Nebudu u vás nakupovat, dokud s tím neskončíte,“ vzkázala na facebookovou stránku firmy Melissa Turnbullová ze Skotska.

Uživatel twitteru označující se jako sandchick4 je ale jiného názoru. „Účelem hidžábu není ochrana cudnosti, jde o vyjádření poslušnosti Bohu,“ napsal.

Firma na svém twitterovém účtu vysvětlila, že prodává zakázkové školní uniformy pro 250 škol v Británii. „Řeknou nám, jakou součást potřebují, a mnoho škol letos požadovalo hidžáb,“ vysvětluje firma.

„Chci si koupit to zboží, ale je označeno jako dámské, dostáváte ho i v pánské velikosti? Děkuji,“ napsal na twitteru uživatel liberal T. Na odpověď, že jde o školní uniformu, nikoli o pánské oblečení, konverzoval dál. „To je škola, mohl bych to koupit synovi. Máte to v chlapeckém oddělení? A kdybych chtěl koupit tu dívčí podobu pro chlapce, máte to ve velikosti, aby to padlo dítěti kolem šesti až osmi let?“ Firma odpověděla, že by nabízený hidžáb měl osobě daného věku padnout.

Kdo je Maajid Nawaz Maajid Nawaz je britský muslim, aktivista prosazující liberální hodnoty a moderátor rozhlasové stanice LBC. Nebyl však takový vždy. Britský rodák s pákistánskými kořeny se v mládí přidal k radikální islamistické skupině, pro níž rekrutoval členy. Za své aktivity byl v Egyptě uvězněn k pěti letům vězení. Z něj ho dostala jako tzv. vězně svědomí až Amnesty International. Od té doby se Nawaz odvrátil od radikálního islámu a naopak vytrvale obhajuje liberální hodnoty. V roce 2008 založil think-tank zaměřený na boj proti náboženskému extremismu. Svůj životní příběh sepsal do autobiografické knihy Radical. Před třemi lety pak ve spolupráci s amerických neurovědcem Samem Harrisem vydal knihu Islám a budoucnost tolerance, v níž formou rozhovoru probírají problémy v muslimských zemích a též v evropských muslimských komunitách.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Odhodily hidžáb, teď jim hrozí až deset let vězení

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články