Zeman se samopalem. Aktivisté obstavili vchod do Pražského hradu krabicemi

Zeď proti dezinformacím

Zeman se samopalem. Aktivisté obstavili vchod do Pražského hradu krabicemiAktualizováno
Na symbolické zdi byl vyobrazen ruský prezident Vladimir Putin i český prezident Miloš Zeman Foto:

FOTO: Martin Mádl, kompletní album zde: https://bit.ly/2SWtJhF

Domov

vt Echo24

Před Pražským hradem v neděli dopoledne vyrostla zeď z bílých krabic, na kterých je kromě několika hesel vyobrazen prezident Miloš Zeman coby agent ruského prezidenta Vladimira Putina. Zeď měli na svědomí aktivisté ze skupiny Kaputin, kteří tím chtěli upozornit na hrozbu dezinformací a hybridní války a vyzdvihnout důležitost kritického myšlení.

Krabice přinesli na Hradčanské náměstí dobrovolníci a členové skupiny Kaputin
Krabice přinesli na Hradčanské náměstí dobrovolníci a členové skupiny Kaputin Foto:

FOTO: Martin Mádl, kompletní album zde: https://bit.ly/2SWtJhF

Šedesát velkých bílých krabic přinesli členové skupiny a jejich příznivci na Hradčanské náměstí. Následně z nich k údivu kolemjdoucích turistů začali skládat zeď, na níž byli vyobrazeni čínský prezident Si Ťing-pching, ruský prezident Vladimir Putin a také český prezident Miloš Zeman se samopalem, jak střílí na novináře.

Prezidentské tváře doplnily na zdi hesla vyzývající k jednotě, toleranci a obezřetnosti před dezinformacemi a propagandou. „Zastavme kremelské lži. Zachovejme chladnou hlavu, mysleme kriticky, informujme se a vše ověřujme z více důvěryhodných zdrojů,“ hlásala třeba jedna z krabic. Aktivisté na symbolické zdi také doporučili českým občanům, aby šli ke květnovým volbám do Evropského parlamentu.

V předvečer výročí komunistického puče z února 1948 tímto happeningem chtěla skupina Kaputin upozornit na hrozbu hybridní války, přičemž jejími představiteli mají být právě vyobrazení prezidenti. Zeď, která byla dva a půl metrů vysoká a přes 30 metrů dlouhá, tak měla symbolizovat val proti kremelským dezinformacím.

Pro aktivistickou skupinu Kaputin to není poprvé, co protestuje před Pražským hradem. V minulosti se její členové několikrát sešli na Hradčanech, aby se vymezili proti okupaci Krymu, chování Miloše Zemana či premiéra Andreje Babiše. Během výročí 17. listopadu na Národní třídě vyhodili do koše kytice Andreje Babiše i předsedy SPD Tomia Okamury.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Petříček couvá: Už nemluví o odstoupení, pokud nebude místopředseda ČSSD

Nováková možná ne, ale Babiš data zařídí. Podle Faltýnka už začal jednat