Nováková možná ne, ale Babiš data zařídí. Podle Faltýnka už začal jednat

Nováková možná ne, ale Babiš data zařídí. Podle Faltýnka už začal jednatNOVÉ
Z leva: Martin Kupka (ODS), Jakub Michálek (Piráti), Jaroslav Faltýnek (ANO) Foto:

FOTO: printscreen ČT

Domov

drahá MOBILNÍ DATA

zd Echo24

Na trh musí přijít čtvrtý operátor a Česko pro jeho příchod musí připravit jasné podmínky. Stejně tak je potřeba zlepšit pozici zákazníků vůči stávajícím operátorům. To má zajistit novela zákona o elektronických komunikacích. Shodli se na tom předsedové klubů ANO Jaroslav Faltýnek, Pirátů Jakub Michálek a místopředseda ODS Martin Kupka v pořadu ČT Otázky Václava Moravce.

Zajistit změnu pozice zákazníků a zároveň pomoci konkurenčnímu prostředí má připravovaná novela zákona o elektronických komunikacích. „My jdeme minimalistickou cestou, chceme, aby se snížil poplatek, aby mohli zákazníci přejít k jinému operátorovi,“ řekl Michálek s tím, že zlevnění by podle něj vedlo ke vzniku konkurenčního prostředí mezi operátory. S tím souhlasí i zástupci ANO a ODS s tím, že ještě zváží, zda do novely rovnou nezařadit další konkrétní opatření, jako je například zkrácení doby přenesení čísla.

Poslanci se shodli i na tom, že pro pokles cen mobilních dat a tarifů je nutný vstup čtvrtého operátora. „K tomu zlepšení podmínek došlo už v minulosti, ale pořád se pohybujeme mezi těmi třemi operátory, a ti mají podmínky velmi podobné,“ řekl Martin Kupka s tím, že dokud jsou zde jen tři operátoři, není jisté, zda přechod k jinému operátorovi něčemu pomůže.

Poslanec Jakub Michálek kritizoval ministryni průmyslu a obchodu Martu Novákovou za to, že pro vstup kvalitního čtvrtého operátora nedělá dost, protože nejedná s velkými telekomunikačními firmami v zahraničí. „Paní Nováková to nezvládne, to vidíme všichni,“ řekl Jakub Michálek.

Podle Jaroslava Faltýnka to však za ni vyřeší premiér Andrej Babiš, který se situací začal osobně a intenzivně zabývat.

„Dvaadvacátého února pan premiér napsal dopis šéfovi Asociace provozovatelů mobilních sítí, kde ho žádá o setkání na téma ceny, přenos čísla, pokuty za předčasné ukončení, příprava aukce na čtvrtého operátora,“ řekl Faltýnek. Podle Jakuba Michálka jde o schůzku s „lobistou současné skupiny operátorů“ a nedává to tak smysl. Vyjednávat je podle něj třeba v zahraničí.

Piráti připravili novelu zákona, kterou by se měl snížit maximální poplatek za předčasný přechod zákazníka k jinému mobilnímu operátorovi. Nyní nesmí být poplatek vyšší než pětina měsíčních paušálů do konce sjednané doby trvání smlouvy. Přesný údaj, na kolik by se měla maximální pokuta snížit, chce strana zveřejnit v úterý na tiskové konferenci.

Proč jsou data drahá

Ministryně průmyslu Marta Nováková (za ANO) vzbudila v minulých dnech rozruch výrokem o tom, proč mají Češi drahá mobilní data. Minulou neděli v ČT uvedla, že Češi spíš hledají připojení k bezdrátovým wi-fi sítím. Vybudování mobilních sítí podle ní stálo operátory miliardy korun a data jsou drahá, protože je využívá jen malá skupinka lidí. „My potřebujeme, aby daleko víc lidí využívalo těch mobilních sítí. A to je jedna z cest, která ke zlevnění dat povede,“ řekla Nováková.

Češi platí podle analýzy Point Topic za jeden gigabyte (GB) stažených dat prostřednictvím mobilní sítě LTE nejvíce v Evropě. V průměru je vyjde na 6,5 dolaru. Následuje Španělsko a Nizozemsko s cenou přes pět dolarů, naopak nejméně jeden GB stojí ve Finsku, Švýcarsku a Rakousku, a to kolem deseti centů.

Chystaná aukce, která má přilákat konkurenta stávajícím operátorům, bude obsahovat stanovení požadavků pokrytí území a obyvatel, dálnic a železničních koridorů. Zároveň budou nabídnuty frekvence v pásmu 3,4 až 3,6 GHz. Podmínkou bude také do budoucna rozvoj sítí páté generace (5G), což je podle ministerstva důležité zejména pro industriální aplikace či autonomní mobilitu.


Čtěte dále: Konec obchodní války? Čína od USA odkoupí zboží za 27 bilionů korun

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články