Po Modré velrybě přichází Momo. Nebezpečná hra pro děti, nebo světový hoax?
Sebepoškozování dětí
Foto: Wikimedia Commons/ Source (WP:NFCC#4), Fair use, https://en.wikipedia.org/w/index.php?curid=60088909
Po nechvalně proslulé Modré velrybě je tu patrně další „hra“ cílící na děti, jež může skončit fatálně. Na internetu a komunikačních aplikacích se objevila „výzva Momo“, která podobně jako její předchůdce vede mladé děti k různým úkolům, mezi nimiž nechybí sebepoškozování.
Výzva, která se v minulém roce objevovala v Japonsku či Latinské Americe, se nyní objevila ve Velké Británii i USA. Několik škol i policie již vydaly varování, aby rodiče kontrolovali, na co se jejich děti dívají na internetu. Česká policie zatím k této hře poznatky nemá. Podle britských internetových expertů citovaných BBC však může jít v případě Momo jen o hoax, který si děti samy sdílejí aniž by skutečně nějaké nebezpečné úkoly plnily.
„Hra“ Momo nyní objevila ve Velké Británii. Několik tamních škol uvedlo, že se s touto internetovou výzvu setkalo u některých dětí a vydalo prohlášení, ve kterých školy radily rodičům zvýšený dohled nad dětmi a především opatrnost nad užíváním mobilů, počítačů a jiných přístrojů, z nichž by se výzva Momo mohla k dětem dostat.
Obavy nyní vyvolává fakt, že se „hra" MOMO objevuje skrytá v různých videích, která jsou mezi dětmi oblíbená, jako například animovaná pohádka Prasátko Peppa, které je určené především pro malé děti, či ohromně populární videohra Fortnite, kterou hrají desítky milionů hráčů, z nichž mnoho z nich jsou právě děti.
Foto: Printscreen z Twitteru/ Northcott School Hull
„Víme, že se některé nechutné výzvy (výzva Momo) dostaly do programů dětí. Výzvy se maskují jako videa z kanálu Kids YouTube, Fortnite či Prasátko Peppa, aby nebyly pro dospělé podezřelými. Buďte prosím s využíváním IT vašimi dětmi opatrní,“ radí na svém twitterovém účtu například škola Northcott v anglickém Hullu.
Nebezpečnost „hry“ potvrzuje i fakt, že k opatrnosti před Momo vyzývá i místní policie. „Postava na obrázku níže se nazývá „Momo“ a když si ji vaše dítě stáhne, tak jej kontaktuje přes aplikaci WhatsApp a další hojně využívané aplikace. ‚Momo‘ následně vaše děti nutí k sebepoškozování jinak na ně uvalí kletbu,“ informuje na Facebooku severoirská policie.
Policie České republiky nemá v současné době informace o tom, že by tato hra mohla být příčinou nějakéhojakéhokoliv protiprávního jednání. "Všeobecně doporučujeme, aby měli rodiče přehled o tom, jakým způsobem a v jakém prostředí jejich děti tráví svůj volný čas," uvedla na dotaz deníku Echo24.cz Lenka Sikorová z Policejního prezídia.
Tváří MOMO se stala postava vytvořená japonským umělcem Keisukem Aisawou. Postava s vypoulenýma očima, nepřirozeným šklebem a vybledou tváří byla představena v roce 2016 v jedné z tokijských galeriích. Aisawa a jeho společnost Link Faktory tvrdí, že s nynější „hrou“ nemají nic společného.
Hra má podle serveru Daily Mail svůj původ pravděpodobně v Japonsku, ale rozšířila se postupně do Latinské Ameriky, Indie a nyní se objevila v Evropě.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.