Rezignace nevadí, diplomovou práci Malé univerzita i tak přezkoumá

Diplomová práce Malé

Rezignace nevadí, diplomovou práci Malé univerzita i tak přezkoumáNOVÉ
Taťána Malá Foto:

Foto: Jan Zatorsky

1
Domov

tk

Etická komise Mendelovy univerzity se bude zabývat první diplomovou prací Taťány Malé i přesto, že ministryně spravedlnosti podezřelá z plagiátorství ohlásila rezignaci. Bez ohledu na odchod Malé z ministerské funkce vznikne také externí právní analýza možného dalšího postupu školy. V úterý to potvrdil mluvčí univerzity Filip Vrána.

Etická komise má na projednání záležitosti měsíc. Právní analýzu univerzita dostane v řádu týdnů. Jedenáctičlenná etická komise, která řeší všechny podobné situace, by měla zjistit okolnosti a případnou míru pochybení. Právní analýza napoví, zda a jak může škola s časovým odstupem reagovat.

Rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová nechce předjímat, jak bude univerzita jednat, v případě že etická komise dojde k rozhodnutí, že práce Malé je skutečně plagiátem. Titul jí totiž podle zákona odebrat nemůže. „Podle zákona o vysokých školách totiž nelze odebírat vysokoškolské tituly déle než 3 roky od získání. Proto jsme se rozhodli pro právní analýzu,“ řekla pro deník Echo24 rektorka.

Malá novinářům v pondělí nejprve zdůrazňovala, že postupovala podle dobových pravidel a podle instrukcí a pod kontrolou vedoucího práce. Nesnažila se prý školu „obalamutit“, možná jen opomenula odkázat na zdroj. Nakonec ale ohlásila, že odstoupí, nechce prý čelit tlaku a poškozovat hnutí ANO ani vznikající vládu.

Na Mendelově univerzitě Malá zpracovala a s úspěchem obhájila diplomovou práci Mikroklimatické podmínky v chovu králíků. Odborníci vyjádřili pochybnosti o původnosti některých oddílů teoretické části. Podobné pochybnosti existují také u druhé diplomové práce, kterou Malá později obhájila na Fakultě práva Panevropské vysoké školy v Bratislavě.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Malá otočila a odstupuje. Resort spravedlnosti chce dočasně řídit stíhaný Babiš

Nástupce České sody, ostuda, hodnotí vystoupení Malé nejen opozice