1 editorial

Koronastrach

editorial

Témata:

Strach a nejistota přicházejí z neznáma. Současná digitální společnost žila v domnění, že umí vše měřit a všechno vypočítat. Digitální éra vyvolávala iluzi, že všechno o sobě víme, jsme schopni přenášet informace v reálném čase kdekoli na světě. Na zeměkouli neexistuje místo, kde by nás nevystopovala družice s GPS. Google a Facebook vědí, kde se pohybujeme, kde nakupujeme, co máme rádi nebo co naopak odmítáme, vytvářejí algoritmy, podle kterých se pozná, jací jsme, aniž bychom o sobě museli explicitně něco říct. Naše chytré telefony poslouchají, co si povídáme, aby nám ve vyhledávači pak našly to, na co jsme si mysleli. Mohlo se zdát, že vše je pod kontrolou.

Pak přijde jakýsi koronavirus, po celém světě napadne sto tisíc lidí a o život jich připraví několik tisíc – a svět ustrne. Čína omezí pohyb 750 milionů lidí, italská vláda dá do karantény celou zemi, vlády po celém světě ruší veřejné slavnosti a větší shromáždění, chystá se zastavení nejvyšších fotbalových soutěží v několika evropských zemích, Američané ruší velký tenisový turnaj v Indian Wells, možná se nebude konat mistrovství světa v hokeji, ruší se slavný autosalon v Ženevě a vůbec většina konferencí a výstav, krachují letecké společnosti, světové burzy zažívají strmý pád akcií. Život na celém světě se ochromuje. Kvůli novému typu chřipky. Jenže je to jen nový typ chřipky. Žádná zodpovědná vláda si nedovolí v dnešním přeinformovaném světě říct, že to nic není, že to zase brzo přejde. Vládne strach ze strachu, strach z neznáma. Přišlo uvědomění, že život je stejně křehký jako jindy v minulosti. Jako kdyby přicházela katarze nebo aspoň její náznak.

Epidemie vždycky měnily život, třeba morová pohroma v 17. století, jež stála u zrodu moderního státu, a byla tedy impulzem k velké společenské změně. Koronavirus ani zdaleka takovou sílu nemá a ztrátami na životech se rovná přírodním katastrofám, jaké jsou dvě tři do roka. Virus ale neztrácí nic ze své intenzity a lidé mají strach.

EchoPrime

od 249 Kč

Získejte to nejlepší za méně jak 40% ceny! Unikátní web bez reklam EchoPrime, denní komentáře Echo24 a Týdeník Echo v digitální podobě.

Více info

/
vydavatel a šéfredaktor

Vystudoval literární vědu na FPF Slezské univerzity v Opavě a masovou komunikaci na FSV UK v Praze. Začínal v regionálním tisku jako kulturní redaktor, od začátku studií v Praze (1994) pracoval jako redaktor Lidových novin. Na jaře roku 1996 nastoupil jako politický reportér do televize Nova. Po dvou letech z televize odchází do vydavatelství Stratosféra, aby založil a vedl svůj první časopisecký projekt, titul Spy. Časopis, který byl koncipován jako politický tabloid, opouští po necelém roce. Pracuje opět pro televizi Nova a v polovině roku 1999 je jmenován ředitelem tisku a PR TV Nova. V červnu 2000 se stává šéfredaktorem časopisu Týden. Za jeho působení se zvedl prodaný náklad časopisu Týden trojnásobně (z 16 200 v roce 2000 na 57 800 v roce 2003), Týden získává ocenění Časopis roku. V roce 2002 zakládá časopis Instinkt a stává se mediálním ředitelem vydavatelství Mediacop. Časopis Instinkt po roce úspěšného vydávání získává ocenění Hvězda roku. Z vydavatelství Mediacop odchází v lednu 2009 do představenstva mediální skupiny MAFRA, kde byl tři roky zodpovědný internetové aktivity skupiny a deník Lidové noviny, jehož byl zároveň šéfredaktorem. V polovině listopadu 2013 z Mafry odchází. Počátkem roku 2014 zakládá vydavatelství Echo Media a.s., která vydává internetový deník Echo24.cz.

Názory Více

Online zprávy Více