Místo komunisty Ondráčka Mašek z ANO. Komise pro GIBS má nového předsedu

nový šéf komise pro GIBS

Místo komunisty Ondráčka Mašek z ANO. Komise pro GIBS má nového předseduAKTUALIZUJEME 1
Domov

Echo24

Poslanci zvolili předsedu komise pro kontrolu GIBS. Stal se jím Jiří Mašek z hnutí ANO, v tajném hlasování získal 105 hlasů. Dalšími kandidáty byli Zuzana Majerová Zahradníková z ODS a Mikuláš Ferjenčík za Piráty. Oba neúspěšní kandidáti kandidovali již v předchozí volbě, kde byl zvolen komunista Zdeněk Ondráček. Ten po sérií protestů veřejnosti rezignoval.

Ke zvolení bylo nutných 88 hlasů. Mašek jich dostal 105, Majerová Zahradníková 37 a Ferjenčík 30. Pirátská strana dle předsedy svého poslaneckého klubu výsledek považuje za porušení dohod parlamentních stran hnutím ano. „Strana Andreje Babiše tak porušila dohodu s ostatními parlamentními stranami v obsazovaní čelních postů sněmovních kontrolních komisí, které měly v zájmu ochrany demokracie připadnout opozičním stranám,“ řekl Jakub Michálek.

Podle nezvoleného kandidáta Mikuláše Ferjenčíka je potíž i v tom, jakým způsobem ukončil své působení v GIBS její dosavadní šéf Murín. „Situace je o to horší, že inženýr Babiš nátlakem donutil v uplynulých dnech k odchodu šéfa GIBS Michala Murína. Sledujeme zde obsazení mocenských pozic vnitřních silových složek státu a jejich orgánů premiérem, který ani nemá důvěru Sněmovny,” řekl poslanec.

Zvolený předseda je již druhým předsedou komise, kterého zvolila současná Poslanecká sněmovna. Prvním byl komunista Zdeněk Ondráček. Poslanci ho do čela komise zvolili poprvé v prosinci, volba byla však následně zpochybněna. V další volbě v lednu letošního roku nebyl zvolen žádný kandidát, Ondráček znovu uspěl na začátku března, z funkce však po několika dnech odstoupil.

Rezignací předešel sněmovnímu hlasování o svém odvolání, které chtěla prosadit většina stran. Části poslanců vadilo Ondráčkovo působení za socialismu, kdy jako člen pohotovostního pluku zasahoval proti protirežimním shromážděním. Kvůli jeho zvolení demonstrovali lidé v několika městech.

Majerová Zahradníková a Ferjenčík byli ve volbě předsedy komise zkraje března Ondráčkovými protikandidáty. Ferjenčík tehdy vypadl v prvním kole. Majerovou Zahradníkovou porazil Ondráček v kole druhém. Maška nominovalo hnutí ANO premiérově.

Ondráček je od loňského prosince místopředsedou bezpečnostního výboru, od poloviny března vede jeho podvýbor pro policie a bezpečnostní služby. Stejný podvýbor vedl i v minulém volebním období.

Inspekce bezpečnostních sborů je nyní v centru pozornosti hlavně kvůli sporu premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) s jejím ředitelem Michalem Murínem. GIBS koncem února oznámila, že Babiš se několikrát s Murínem sešel a na schůzkách vyzval šéfa inspekce k rezignaci, což by se obešlo „bez skandálu“. Babiš to popřel, ale následně začal Murína veřejně kritizovat a zahájil s ním kázeňské řízení. Premiér uvedl, že nemá k řediteli inspekce důvěru a zpochybnil hospodaření inspekce.

Sněmovní opozice soudí, že se Babišova vláda snaží získat kontrolu nad bezpečnostními sbory včetně inspekce. Premiérův postup kritizuje i kvůli jeho trestnímu stíhání v případu Čapí hnízdo.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Výběrové řízení bude divadýlko, tvrdí o GIBS bývalý elitní důstojník

Michal Murín neustál tlak od Andreje Babiše. Sám odstoupí z čela GIBS