1 Plejtvák myšok

Na kostru velryby se Pražané museli složit. Ale získali muzejní unikát

, VIDEO UVNITŘ

Témata: , ,

Jednu z nejpozoruhodnějších položek ve sbírkách Národního muzea v Praze představuje kostra plejtváka myšoka, jež byla poprvé veřejnosti představena před 130 lety, 28. listopadu 1888, původně ale v tehdejším Náprstkově průmyslovém muzeu na Betlémském náměstí. Do nově vybudovaného Národního muzea se tato "kostra velryby" přemístila v letech 1892 a 1893, a aby se do tamního sálu vešla, museli ji zkrátit o několik ocasních obratlů. Tato ve střední Evropě unikátní kostra měří 22,5 metru a váží přes čtyři tuny.

Za tuto raritu vděčí Národní muzeum Antonínu Fričovi, který zakoupil samici plejtváka myšoka, vyvrženou v listopadu 1885 na pobřeží norského ostrova Lyngöy, od jedné z velrybářských firem. Cena ale byla poměrně vysoká (2500 zlatých), a tak na ni spolu s bratrem Václavem Fričem uspořádali sbírku mezi pražskými měšťany. Už v polovině roku 1887 byla rozložená kostra převezena do Prahy, kde ji víc jak rok dávali dohromady.

Nejprve ji umístili na masivní podpůrnou železnou konstrukci, a při rekonstrukci expozice v polovině 60. let 20. století ji zavěsili pomocí deseti ocelových nosníků na traverzu ke stropu sálu. Přitom ji také znovu odmastili a ošetřili, protože obsahovala velké množství tuku, který z ní ještě půl století po rekonstrukci občas odkapával.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Velrybu zahubily igelitky. V žaludku jich měla přes osmdesát

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.