Na kostru velryby se Pražané museli složit. Ale získali muzejní unikát
Plejtvák myšok
Jednu z nejpozoruhodnějších položek ve sbírkách Národního muzea v Praze představuje kostra plejtváka myšoka, jež byla poprvé veřejnosti představena před 130 lety, 28. listopadu 1888, původně ale v tehdejším Náprstkově průmyslovém muzeu na Betlémském náměstí. Do nově vybudovaného Národního muzea se tato "kostra velryby" přemístila v letech 1892 a 1893, a aby se do tamního sálu vešla, museli ji zkrátit o několik ocasních obratlů. Tato ve střední Evropě unikátní kostra měří 22,5 metru a váží přes čtyři tuny.
Za tuto raritu vděčí Národní muzeum Antonínu Fričovi, který zakoupil samici plejtváka myšoka, vyvrženou v listopadu 1885 na pobřeží norského ostrova Lyngöy, od jedné z velrybářských firem. Cena ale byla poměrně vysoká (2500 zlatých), a tak na ni spolu s bratrem Václavem Fričem uspořádali sbírku mezi pražskými měšťany. Už v polovině roku 1887 byla rozložená kostra převezena do Prahy, kde ji víc jak rok dávali dohromady.
Nejprve ji umístili na masivní podpůrnou železnou konstrukci, a při rekonstrukci expozice v polovině 60. let 20. století ji zavěsili pomocí deseti ocelových nosníků na traverzu ke stropu sálu. Přitom ji také znovu odmastili a ošetřili, protože obsahovala velké množství tuku, který z ní ještě půl století po rekonstrukci občas odkapával.