1 Plejtvák myšok

Na kostru velryby se Pražané museli složit. Ale získali muzejní unikát

, VIDEO UVNITŘ

Témata: , ,

Jednu z nejpozoruhodnějších položek ve sbírkách Národního muzea v Praze představuje kostra plejtváka myšoka, jež byla poprvé veřejnosti představena před 130 lety, 28. listopadu 1888, původně ale v tehdejším Náprstkově průmyslovém muzeu na Betlémském náměstí. Do nově vybudovaného Národního muzea se tato "kostra velryby" přemístila v letech 1892 a 1893, a aby se do tamního sálu vešla, museli ji zkrátit o několik ocasních obratlů. Tato ve střední Evropě unikátní kostra měří 22,5 metru a váží přes čtyři tuny.

Za tuto raritu vděčí Národní muzeum Antonínu Fričovi, který zakoupil samici plejtváka myšoka, vyvrženou v listopadu 1885 na pobřeží norského ostrova Lyngöy, od jedné z velrybářských firem. Cena ale byla poměrně vysoká (2500 zlatých), a tak na ni spolu s bratrem Václavem Fričem uspořádali sbírku mezi pražskými měšťany. Už v polovině roku 1887 byla rozložená kostra převezena do Prahy, kde ji víc jak rok dávali dohromady.

Nejprve ji umístili na masivní podpůrnou železnou konstrukci, a při rekonstrukci expozice v polovině 60. let 20. století ji zavěsili pomocí deseti ocelových nosníků na traverzu ke stropu sálu. Přitom ji také znovu odmastili a ošetřili, protože obsahovala velké množství tuku, který z ní ještě půl století po rekonstrukci občas odkapával.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Velrybu zahubily igelitky. V žaludku jich měla přes osmdesát

,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.