Zemřelo tisíc mrtvých. Nikdo pořádně ten vir, můžeme se bavit, improvizoval Babiš na tiskovce

ZMATEK NA TISKOVCE VLÁDY

Zemřelo tisíc mrtvých. Nikdo pořádně ten vir, můžeme se bavit, improvizoval Babiš na tiskovce
Premiér Andrej Babiš (ANO) na pondělní tiskové konferenci k novým opatřením proti koronaviru. Foto: Úřad vlády
1
Domov

vt Echo24

Lidé se baví další nesouvislou řečí a přeřekem premiéra Andreje Babiše (ANO) z předpůlnoční tiskové konference, na níž vláda oznamovala další restrikce. Podle Babiše je strašné, že v Česku zemřelo „tisíc mrtvých“. Do podobné situace se dostal na jaře, kdy tvrdil, že vládní opatření „zachránila tisíce mrtvých“. Tisková konference k novým restrikcím se rovněž dostala pod palbou kritiky za zmatečná vyjádření i několikahodinový odklad.

Předseda vlády řekl, že nemá pocit, že by se něco dělalo proti epidemii špatně. „Já mám čisté svědomí a ano, můžeme říkat, že máme 1000 mrtvých, ale to je průměr tří dnů. V České republice zemře 110 000 lidí za rok, já to nechci podceňovat, každý život je cenný a děláme maximum pro to, abychom to zvládli,“ dodal Babiš.

„Ano, je to strašné, že zemřelo tisíc mrtvých, ale já to nechci nějak relativizovat, děláme všechno proto, aby tu nebyly desítky tisíc mrtvých jako v jiných evropských státech,“ pokračoval na tiskovce, že se v otázce epidemie angažuje „od rána do večera“.

Babišova slova o „zemřelých mrtvých“ se podobají výroku, který pronesl už během jara. „Nejsem si vědom, že bychom udělali nějakou chybu. Vláda udělala maximum, má jasný výsledek, zachránili jsme tisíce mrtvých,“ reagoval premiér po tehdejším zrušení některých vládních opatření soudem, který je označil za nezákonná.

Zmatená mluva

Premiér překvapil novináře dalšími nejasnými a zmatenými vyjádřeními. „Já nevím, jaké chyby se staly, nevím, kde se stal nějaký zásadní problém. My jsme teď přijali nějaké rozhodnutí, a samozřejmě ano, my jsme hygieny, odevzdala armáda na ministerstvo zdravotnictví 1. 6. a potom jsem dospěl k názoru, že je třeba znovu vrátit armádu do hry s panem Dzurillou, to bylo 27. července, kdy jsem viděl, že na odběrném místě na Bulovce, že to nefunguje,“ pokračoval Babiš.

„V březnu přišel někdo s matematickým modelem, v srpnu nikdo. Byl to ten samý člověk, ale přišel v nějakém čase. Ti, kteří měli přijít, nepřišli,“ uvedl bez detailů, koho tím přesně myslel.

„Nikdo pořádně ten vir, můžeme se bavit, tady je odborník, můžete se zeptat primářů, jak ten vir se chová a samozřejmě umíraj lidi. Umírají lidi s covidem. A mně je to líto. Pravděpodobně ten covid zkracuje život, to je mi taky líto. Proto děláme všechno proto, abychom zabránili nějakému zásadnímu problému. Úplně nevím, co by teďka nefungovalo,“ rozváděl zmatečně dál premiér na kamery.

Později však pochybení připustil. „Získali jsme obrovské zkušenosti. Nějaké chyby nastaly, tak jsme se z nich poučili a snažíme se je napravit,“ řekl.