2 Pokuta za koláček

Nevydal účtenku EET za 10korunový koláček, dostal pokutu 11 tisíc. Soud se ho nyní zastal

, NOVÉ

Témata: , , ,

Ostravský krajský soud se zastal prodejce, který od finanční správy obdržel pokutu ve výši 11 tisíc korun. Tu dostal za nevydání EET účtenky ke koláčku v hodnotě 10 korun. Nakonec krnovský provozovatel zaplatí jen tisícovku, píše server iDnes.cz. Finanční správa s verdiktem soudu nesouhlasí. O případu jsme psali zde.

„Já si myslím, že by se tak mělo přihlížet ke každému drobnému živnostníkovi. V tomto případě byl použit selský rozum. Ale ještě uvidíme, zda se finanční správa odvolá,“ řekl majitel Krámku u radnice v Krnově. Jde o první případ, kdy se soud zastal živnostníka za obdobný přestupek, přitom podobných případů s nepřiměřenými pokutami ale bude zřejmě mnohem více.

Finanční správa původní pokutu ze srpna 2017 ve výši 11 tisíc korun snížila po odvolání na 6 500 korun. Soud pak rozhodl ve prospěch provozovatele s přihlédnutím k jeho majetkovým poměrům a částku označil za likvidační. Senátor a daňový poradce Tomáš Goláň považuje rozhodnutí krajského soudu za malou, ale důležitou výhru, která by mohla být vodítkem k řešení obdobných případů i pro ostatní.

„Ačkoliv soud rozhodnutí Odvolacího finančního ředitelství nezrušil, podařilo se nám na návrh naší kolegyně využít moderačního práva soudu a soud tak tuto pokutu sám svým rozhodnutím ponížil na celkových 1 000 Kč spolu s paušálními náklady,“ napsal na facebookovou stránku své daňové kanceláře. Dodává, že žalobci byla uložena pokuta za to, že ohrozil neevidováním tržby řádný výběr daní, v tomto případě tržba o výši deseti korun nezajistí výběr daně asi ve výši jedné koruny.

Jakmile finanční správa dostane do rukou písemné vyhotovení rozsudku od soudu, rozhodne své další kroky. S výsledným verdiktem nicméně nesouhlasí a svůj postup brání. Částka 6 500 korun podle ní likvidační není. „Jednalo se totiž vzhledem ke všem okolnostem o částku menší než polovina obvyklé výše pokuty za obdobná porušení,“ uvedla iDnesu Klára Křehlová z tiskového oddělení finanční správy.

Pokuta ve výši tisícinásobku ceny

Případ se dostal do povědomí veřejnosti poté, co se ve facebookových skupinách začal objevovat příspěvek s fotkou dokumentu z finančního úřadu. V němž dostal majitel krnovského Krámku u radnice pokutu za to, že prodejce nevydal účtenku k koláčku za 10 korun. Pokutová částka k údivu internetových diskutujících převyšovala cenu koláčku o více než tisícinásobek.

 

Finanční správa své rozhodnutí bránila. „Správní orgán zjistil, že výše uvedená tržba v částce deset korun v čase 10:06 hodin ani později téhož dne nebyla zaevidována,“ psala v dokumentu z Finančního úřadu pro Moravskoslezský kraj. Majitel uznal, že účtenka doopravdy vydána nebyla, společně s dalšími ale považoval částku přinejmenším za nepřiměřenou.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Stát může dál „šmírovat“. Ústavní soud odmítl zrušit uchovávání citlivých údajů

Volám všechny důchodce, jsem jeden z vás. Babišův PR tým se zaměřil na seniory

,