1 Týdeník Echo

Týdeník Echo: Génius Miloš Forman, krocení Facebooku i proč vítězí Orbán

NOVÉ

Témata: ,

Obálka nového čísla Týdeníku Echo přináší portrét zesnulého režiséra Miloše Formana s lakonickou charakteristikou: Génius filmu. Formanovi jsou v čísle věnovány čtyři texty, vedle editorialu a drobného upřesnění v rubrice Echo týdne jde o články Jiřího Peňáse a Ondřeje Štindla, v nichž autoři rekapitulují jak Formanův bohatý život, tak mimořádně úspěšnou kinematografickou tvorbu.

„Posledních třicet let Forman už nezopakoval triumf Přeletu, Vlasů, Amadea. Natočil ještě několik dobrých filmů, vlastně žádný Formanův film není slabý, ale zázrak sedmdesátých a osmdesátých let se už neopakoval,“ připomíná Jiří Peňás. A Ondřej Štindl soudí: „Formanovy typy revoltujících hrdinů by pro dnešní filmový průmysl a jeho normy byly dost možná těžko akceptovatelné, asi i anachronické. Byli by pro něj příliš individualističtí, v jejich příbězích se navíc málo řeší otázky skupinových identit. Jejich spolutvůrce byl člověk s mentalitou rošťáckého kluka – a je to na nich vidět.“

Lenka Zlámalová napsala pod dojmem vystoupení Marka Zuckerberga před kongresmany USA článek Krocení nejmocnějšího a nejnebezpečnějšího monopolu světa. Připomíná v něm, že „těmi mocnými monopoly, operujícími globálně bez jakýchkoli limitů a pravidel, se stali technologičtí dominátoři v čele s Googlem a Facebookem. Jejich dominanci málokdo vnímal.“

Třídílný seriál připomínající boje našich legionářů za první světové války připravil Petr Holub. První díl nazvaný Krutí nadlidé z konce války má výmluvný podtitul Před sto lety se Češi stali pány Sibiře. Rozhovor s ruským historikem Nikitou Petrovem o plíživém návratu stalinismu přivezl z Moskvy náš spolupracovník Jan Machonin.

S maďarským politologem Balászem Orbánem hovořil o jeho jmenovci, staronovém maďarském premiérovi Viktoru Orbánovi redaktor Daniel Kaiser. A šestým otevřeným dopisem prezidentu Miloši Zemanovi, kritickým k jeho aktuálním činům, přispěl do Týdeníku Echo č. 16 spisovatel Pavel Kohout, spoluautor Charty 77.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Z nového čísla Světové velmoci na hraně. Je další velká válka nevyhnutelná?

Echo týdne: BIS, stará doba a pražští sankyloti ● Téma: Druhá transformace ● Kauza: Ťokovy dálnice ● Komentář: Politika utopená v krvi ● Esej: Proč je les oslabený?

Právní řád v Česku nefunguje Bývalý velvyslanec Milan Sedláček o sobě a české justici
Láska za časů internetu Hledáte trvalý vztah? Bez tradičních metod to nepůjde

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.