Nejvzdálenější „sněhulák“. NASA ukázala první ostrý snímek planetky Ultima Thule

Nejvzdálenější „sněhulák“. NASA ukázala první ostrý snímek planetky Ultima ThuleNOVÉ
Planetka Ultima Thule Foto:

Foto: Twitter Johns Hopkins APL (NASA)

Svět

Objev sondy New Horizons

Echo24

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) na středeční tiskové konferenci zveřejnil první ostrý snímek planetky Ultima Thile, který pořídila sonda New Horizons během úterního průletu. NASA již v úterý ukázal snímek z neděle před maximálním přiblížením sondy, fotografie ale i přes digitální očištění byla značně zrnitá; přesto ukazovala v hrubých rysech podobu planetky. Tu šéf projektu New Horizons Alan Stern přirovnal ke sněhulákovi.

Ve středu zveřejněná fotografie umožňuje vědcům získat jasnou představu o podobě planetky v Kuiperově pásu, která je od Země vzdálena 6,6 miliardy kilometrů, NASA v nadcházejících dnech a týdnech očekává ještě ostřejší snímky. „Nyní máme méně než jedno procento dat,“ vysvětlil Stern. Sonda stále informace odesílá na Zemi.

Stern podobu Ultima Thule přirovnal ke sněhulákovi ze dvou koulí. Magazín Discover poznamenal, že planetku tvoří dva objekty. Ten větší nazýván Ultima, menší pak Thule.

Ultima Thule se v úterý stala nejvzdálenějším vesmírným tělesem, který dosud lidmi vyslaná sonda navštívila. Vědci planetku považují za jakousi časovou konzervu, neboť mají za to, že objekty na okraji sluneční soustavy se od počátků vesmíru téměř nezměnily.

Čtěte také: New Horizons asi „vidí“ planetku Ultima Thule. Ještě nikdy sonda nenavštívila tak vzdálený objekt

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.