Soumrak čínského léčitelství? Poslanci ho nejspíš vyřadí ze zdravotních oborů
Konec čínského léčitelství?
Zůstanou čínští terapeuti a specialisté využívající orientální metody mezi zdravotními obory, které uznává západní medicína? Poslanci projednají senátní předlohu, která navrhuje vyřadit čínské léčitelství ze zdravotních oborů. Společně s ministerstvem zdravotnictví se shodují na vzniku nového zákona o léčitelích, který by měl východní medicínu upravovat. V minulém volebním období dostal čínskou medicínu mezi zdravotní obory tehdejší předseda sněmovního výboru Rostislav Vyzula (ANO).
Rostislav Vyzula tehdy argumentoval ochranou lidí, když nebylo možné jednoznačně ověřit vzdělání poskytovatelů ani rozsah a kvalitu nabízené péče. Později ale řekl, že vzhledem k záporným postojům odborných institucí je nakonec dobře, že čínská medicína v zákoně o nelékařských povoláních nebude. Trval ale na tom, že jsou tisíce poskytovatelů, kteří zneužívají špatné situace pacientů, lákají je na alternativní léčbu a „tahají z nich bezostyšně peníze“.
Tvůrce senátorské novely, tedy mosteckou senátorku Alenu Dernerovou a již zesnulého opavského senátora Vladimíra Plačku (ČSSD), podpořila i Česká lékařská komora. „Byla jsem ráda, že senátní návrh v prvním čtení prošel. Podle mého mínění je naprosto smysluplný a má podporu veřejnosti,“ řekla pro Echo24 Dernerová.
Senátorům vadilo mimo jiné to, že čínští léčitelé by byli zvýhodněni proti ostatním, mohli by získat titul bakaláře či magistra a jejich služby by mohly hradit zdravotní pojišťovny. „Hlavní námitkou proti čínské medicíně jako regulérní součásti českého zdravotnického systému je nejen fakt, že nejde ověřit kvalitu čínských lékařů, ale zvláště to, že peníze za alternativu z Dálného východu mohou chybět jinde, například při léčbě vzácných onemocnění,“ uváděli.
Ministr zdravotnictví Vojtěch Adam (ANO) senátorskou předlohu podporuje. Nesouhlasí s tím, že nynější zákonná úprava pacienty chrání. Je podle něho „vyprázdněná“.
Zákon o léčitelích by měl zavést registraci léčitelů nebo povinnost vedení dokumentace. Počítá také s postihem těch, kteří budou provozovat léčitelství bez oprávnění nebo povinností nahradit způsobenou škodu. Ministerstvo chce také mít možnost přezkoumat, jestli léčitelé pacienta svou činností nepoškodili. Zřejmě tak budou muset vést dokumentaci o použitých metodách, doporučeních pacientovi nebo vydaných produktech.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.