1 premiér vs. prezident

Mafiánský stát? Slovenský premiér chce, aby Kiska přestal poškozovat pověst SR

, NOVÉ

Témata: , , ,

Slovenský premiér Peter Pellegrini v pondělí vyzval prezidenta Andreje Kisku, aby přestal poškozovat dobré jméno své vlasti. Reagoval tak podle portálu teraz.sk na Kiskův rozhovor s německým deníkem Die Welt, ve kterém v souvislosti s vraždou novináře Jána Kuciaka prohlásil, že na Slovensku to vypadá, jako by to byl mafiánský stát.

V rozhovoru, který Die Welt zveřejnil o uplynulém víkendu, se novinář Kisky zeptal, co vražda žurnalisty odhalujícího korupci, o Slovensku vypovídá. Prezident poukázal na krok tehdejšího premiéra Roberta Fica, který na tiskové konferenci ukázal milion eur jako odměnu za informace o pachatelích.

"Tato akce řekla hodně. Vypadalo to, jako by Slovensko bylo mafiánským státem," řekl Kiska. V rozhovoru také poukázal na svůj komplikovaný vztah s Ficem a tehdejším ministrem vnitra Robertem Kaliňákem a také na to, že obyvatelé Slovenska ztratili důvěru v právní systém.

Sedmadvacetiletý Kuciak a jeho partnerka byli zavražděni loni v únoru v jejich domě v obci Veľká Mača u Trnavy. Kuciak se zabýval zejména podezřeními z daňových podvodů, která se týkala lidí blízkých nejsilnější vládní straně Směr-sociální demokracie tehdejšího premiéra Roberta Fica.

"Musím s plnou vážností a s lítostí konstatovat, že vyjádření prezidenta SR pro deník Die Welt jsou opravdu velmi smutným příkladem toho, jak prezident rezignuje na snahu o důstojnou reprezentaci země," uvedl Pellegrini, který loni Fica ve funkci premiéra nahradil. Podle premiéra naopak Kiska na úkor slovenské pověsti upřednostnil vlastní politický projekt.

"Andrej Kiska je jediným prezidentem v rámci Evropské unie, který poškozuje zájmy své vlasti a lidí, kteří v ní žijí," uvedl Pellegrini. Kisku pak vyzval, aby bojoval s konkurencí na domácí politické scéně, pokud chce vstoupit do politického ringu.

V rozhovoru s Die Welt vysvětluje Kiska, že po Kuciakově vraždě se rozhodl změnit názor a založit politickou stranu. "Chci lidu navrátit moc," řekl. Zároveň Kiska odmítl, že jeho nynější Ficova kritika není přípravou pro vznik nové strany. Funkční období Kiskovi končí v červnu.

Čtěte také: FOTOGALERIE: Do Prahy dorazili Noční vlci. Na Olšanech nabízel Foldyna oponentům cukrlátka

Pirátský člen dozorčí rady požadoval iPhone za 37 tisíc. Po pár dnech kvůli tomu rezignoval

,