2 obraz "z tiskárny"

Převrat na trhu s uměním: obraz umělé inteligence se vydražil za 10 milionů

NOVÉ

Témata: , ,

Umělecké dílo vytvořené programem umělé inteligence se prodalo v aukci za 432 000 dolarů (9,8 milionu Kč). Před prodejem přitom jeho odhadovaná cena činila 7000 až 10 000 USD. Uvedla to aukční síň Christie‘s, která prodej organizovala. Jde o první umělecké dílo vytvořené umělou inteligencí, které nabídnul velký aukční dům.

Obraz nazvaný Portrét Edmonda Belamyho vytvořila pařížská umělecká skupina, která se nazývá Obvious. Umělecké dílo vzniklo za použití algoritmu a datového souboru 15 000 portrétů namalovaných mezi 14. a 20. stoletím.

„Umělá inteligence je jednou z několika technologií, které budou mít v budoucnosti dopad na trh s uměním – ačkoliv je zatím příliš brzy na odhady, jak velké mohou tyto změny být,“ řekl BBC specialista Christie‘s Richard Lloyd.

V aukci přihazovalo pět zájemců. Nakonec obraz získal anonymní zájemce na telefonu, uvedla agentura DPA.

Portrét v pozlaceném rámu zobrazuje podle popisu Christie‘s korpulentního gentlemana, možná Francouze, a podle jeho tmavého ošacení a bílého límečku muže z církve. Dílo vypadá nedokončené. Rysy obličeje jsou poněkud nejasné a na plátně jsou prázdné oblasti. Dole v rohu je podpis umělce ve tvaru algoritmu.


Čtěte dále: Svátek neexistujícího státu

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Echo Komplet

2 999 Kč

Získejte to nejlepší za méně jak 40% ceny! Díky tomuto balíčku si užijete unikátní web bez reklam EchoPrime, denní komentáře Echo24 a Týdeník Echo jak v digitální, tak v tištěné podobě

Více info

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.