Převrat na trhu s uměním: obraz umělé inteligence se vydražil za 10 milionů

obraz "z tiskárny"

Převrat na trhu s uměním: obraz umělé inteligence se vydražil za 10 milionůNOVÉ
Vydražený portrét Foto:

FOTO: aukční dům Christie's

Panorama

Umělecké dílo vytvořené programem umělé inteligence se prodalo v aukci za 432 000 dolarů (9,8 milionu Kč). Před prodejem přitom jeho odhadovaná cena činila 7000 až 10 000 USD. Uvedla to aukční síň Christie‘s, která prodej organizovala. Jde o první umělecké dílo vytvořené umělou inteligencí, které nabídnul velký aukční dům.

Obraz nazvaný Portrét Edmonda Belamyho vytvořila pařížská umělecká skupina, která se nazývá Obvious. Umělecké dílo vzniklo za použití algoritmu a datového souboru 15 000 portrétů namalovaných mezi 14. a 20. stoletím.

„Umělá inteligence je jednou z několika technologií, které budou mít v budoucnosti dopad na trh s uměním – ačkoliv je zatím příliš brzy na odhady, jak velké mohou tyto změny být,“ řekl BBC specialista Christie‘s Richard Lloyd.

V aukci přihazovalo pět zájemců. Nakonec obraz získal anonymní zájemce na telefonu, uvedla agentura DPA.

Portrét v pozlaceném rámu zobrazuje podle popisu Christie‘s korpulentního gentlemana, možná Francouze, a podle jeho tmavého ošacení a bílého límečku muže z církve. Dílo vypadá nedokončené. Rysy obličeje jsou poněkud nejasné a na plátně jsou prázdné oblasti. Dole v rohu je podpis umělce ve tvaru algoritmu.


Čtěte dále: Svátek neexistujícího státu

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.