Alexandr Dugin, samozvaný „Putinův mozek“
KOMENTÁŘ
KOMENTÁŘ
CENY POTRAVIN
Ceny potravin v České republice i nadále rostou a podle analytiků se trend může v nadcházejících měsících ještě zrychlit. Zdražování podle dostupných statistik ...
V sobotu u Moskvy vybuchlo auto s Darjou Duginovou, dcerou Alexandra Dugina, ultranacionalisty snícího o „Rusku od Dublinu po Vladivostok“, občas označovaného jako ideolog Kremlu nebo „Putinův Rasputin“. Tato jeho pověst je zřejmě nadnesená. Známý expert na Rusko Mark Galeotti označil další Duginovu přezdívku „Putinův mozek“ za směšnou. Kamil Galev, další glosátor ruského dění, souhlasí. Duginova pověst je podle něj šikovným aktem sebepropagace. Nicméně Dugin je nepochybně známý velkoruský šovinista a smrt jeho dcery logicky vyvolala divoké spekulace.
Jak připomíná Galeotti, sama Darja Duginová byla známou osobností, pracovala jako novinářka pro web patřící Jevgeniji Prigožinovi, známému jako „Putinův kuchař“, jelikož dodává catering na ruské oficiální akce. Hlavně je to zřejmě Putinův muž na černou práci, financující Wagnerovce, žoldáckou skupinu bojující po světě v zájmu Kremlu, a Agenturu pro výzkum internetu, jež proslula jako ruská trollí farma. Duginová šířila ruskou propagandu a byla na západních sankčních seznamech. Britská vláda ji popisovala jako „častou a významnou přispěvatelku dezinformací ohledně Ukrajiny a ruské invaze na Ukrajinu“. Že cílem byla ona, se tak nedá vyloučit.
Nicméně všeobecně se předpokládá, že jím měl být její otec. Momentálně kolují tři teorie. Za útokem stojí Ukrajinci, kteří se chtěli zbavit vlivného ruského myslitele a svého zarytého nepřítele. Druhá teorie je, že útok nařídil Kreml, jelikož z něj chtěli vytvořit mučedníka a pojistit se pro případ, že by bylo potřeba se stáhnout z Ukrajiny. Ultranacionalista Dugin by kvůli tomu mohl vyvolávat problémy. Nakonec – že útok nebyl nařízen z politických důvodů, ale z byznysových.
Ať za tím stojí kdokoli, Duginova smrt by nejspíš Kreml příliš nemrzela. Dugin není zcela bez vlivu, ale spíše on potřebuje Kreml než Kreml Dugina.
Duginova hvězdná chvíle přišla v roce 2014, během anexe Krymu a zahájení války na Donbase. Ruské vedení ji potřebovalo nějak ideologicky zdůvodnit a sáhlo po Duginově knize Základy geopolitiky. Ta se stala povinnou četbou na akademii generálního štábu, Dugin byl častým hostem televizních pořadů, dostal nabídku učit na Lomonosovově univerzitě. Jenže pak se Kreml rozhodl neanektovat separatistické republiky a Duginova kariéra znovu upadla. Univerzita svou nabídku stáhla.
Podle Galeottiho Dugin nemá žádný osobní vztah s Putinem a je jen jeden z mnoha politických „podnikatelů“, kteří soutěží o pozornost Kremlu. Dugin však vypracoval dobrý systém na navozování iluze vlivu, když už toho reálného mnoho nemá. Ten spočívá v tom, že si dobře spočítá, kam směřuje ruská politika, začne tento směr hlasitě propagovat, a když se tak stane, přičte si to jako svou zásluhu.
Dugin však není pro Kreml úplně neužitečný. Vybudoval si jistou fanouškovskou základnu mezi alt-right na Západě, a ruská vláda ho proto využívá jako šiřitele svého vlivu.
Neúspěšný pokus o Duginovu vraždu však může mít ještě jeden důsledek. V Rusku je řada nacionalistických kritiků války na Ukrajině. Ne že by nesouhlasili s jejím cílem, ale vadí jim provedení. Například Igor Girkin, známý také jako Igor Strelkov, bývalý důstojník GRU, velitel milicí na Donbase, zřejmě válečný zločinec a nyní youtuber. Soustavně kritizuje ruský způsob vedení války. Minulý týden prý se na to již nemohl dívat a odjel na Krym s plánem zapojit se do bojů. Na frontu se nedostal, byl údajně zadržen. Nyní již znovu natáčí videa a píše dlouhé kritické stati.
Pro ruské nacionalisty je atentát na Dugina dalším symbolem neschopnosti ruského státu. Již nyní volají po tvrdé odplatě za smrt Darji Duginové. „Jsou možná méně početní a viditelní než Putinovi liberální kritici, ale mají tendenci být v bezpečnostních službách a mají, abych byl přímočarý, zbraně,“ popisuje je Galeotti. Dugin tak může Kremlu ještě zavařit.