1 napětí v Arménii

Demonstranti poslechli svého vůdce, v Jerevanu je klid

NOVÉ

Témata:

Demonstranti v Arménii, kteří v uplynulých dnech ochromili život v Jerevanu a způsobili pád arménského premiéra, dříve dlouholetého prezidenta Serže Sargsjana, uposlechli ve čtvrtek výzvy opozičního předáka Nikola Pašinjana k ukončení protestů. Oznámila to agentura Interfax. Stalo se tak po středečním ústupku vládní Republikánské strany, otvírajícím Pašinjanovi cestu ke zvolení premiérem na zasedání parlamentu 8. května.

„Život v Jerevanu a dalších oblastech Arménie se po Pašinjanově výzvě vrátil k normálu. Všechny výpadovky jsou otevřené, funguje železnice, hraniční přechody a celnice,“ vylíčil zpravodaj ruské agentury. „Od jitra se mladí lidé připojili ke komunálním pracovníkům a čistili ulice a náměstí po středeční demonstraci,“ dodal.

Politická krize v Arménii vypukla v polovině dubna, kdy začaly protesty proti Sargsjanově snaze uchovat si moc. Sargsjan byl deset let prezidentem a před přestupem do premiérského křesla nechal změnit ústavu, aby výkonnou moc přenesl z rukou šéfa státu na šéfa vlády. Sargsjan byl zvolen šéfem vlády 17. dubna, ale odstoupil 23. dubna pod tlakem protivládních protestů, které vedl právě Pašinjan, pokládaný za prozápadního, liberálního politika.

Pašinjan má zatím podporu tří opozičních stran se 47 poslanci, ale ke zvolení premiérem potřebuje nejméně 53 z celkem 105 hlasů. Ty se mu 1. května při první volbě zajistit nepodařilo.

Vzápětí protesty propukly s ještě větší silou. Republikánská strana, která dosud ovládala arménskou politickou scénu a má v parlamentu většinu, proto ustoupila a slíbila, že pokud se příští týden Pašinjan zaručí podporou aspoň třetiny ze 105 poslanců, bude pro něj údajně hlasovat všech 58 republikánů. Hlasovat se bude v úterý.

Pašinjan má již zaručenu podporu třetiny poslanců 35 podpisy, oznámila dnes agentura TASS s odvoláním na Pašinjanova poradce Ararata Mirzojana, podle kterého má být opozičníkova kandidatura na premiéra oficiálně předložena dnes či v pátek.

Čtěte také: Demonstranti v Arménii blokují silnice, doprava v Jerevanu je prakticky přerušena

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.