Demonstrace aktivistům zachutnaly. Na středu a čtvrtek svolávají další
Chystané protesty
Ulice některých českých a moravských měst se opět zaplní demonstranty. Ve středu v Praze a dalších městech vyjdou lidé ven na podporu České televize. Demonstrace reagují na inaugurační projev prezidenta Miloše Zemana. Ve čtvrtek plánují „výstražnou stávku“ studenti některých středních a vysokých škol.
Na Václavském náměstí se zítra večer sejdou lidé kvůli „živelné demonstraci na podporu České televize a novinářů,“ píší organizátoři na Facebooku. Reagují tak na čtvrteční inaugurační projev Miloše Zemana, v němž prezident zaútočil na veřejnoprávní Českou televizi a média z vydavatelského domu Economia. Psali jsme o tom zde. Celý inaugurační projev prezidenta čtěte zde. Demonstrace nese název „Zemane, ČT nedáme! Demonstrace za zachování svobody slova a médií“.
„Útok znovuzvoleného prezidenta Miloše Zemana na média a svobodu slova v naší zemi, jehož se dopustil ve svém inauguračním projevu, znovu potvrdil dlouhodobý nebezpečný nenávistný útok na novináře, kteří poskytují veřejnosti nezávislé a pluralitní pohledy na naší politiku a společnost. Zdá se, že prezident a jeho spojenci chtějí určovat, co je pravda a co lež a nesnesou kritický názor,“ píší organizátoři na facebookové události demonstrace. Za demonstrací v Praze stojí skupina aktivistů AUVA.
Oproti demonstraci na Václavském náměstí z minulého týdne tentokrát organizátoři plánují zřídit řečnické pódium. Dále uctí památku zavražděného slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové a nevylučují, že se z Václavského náměstí přesunou na Pražský hrad. Souběžně s pražským protestem jsou naplánovány demonstrace v Českých Budějovicích, Karlových Varech, Táboře a Turnově.
Půlhodinová stávka studentů
Půlhodinovou protestní stávku organizují ve čtvrtek studenti některých vysokých a středních škol kvůli obraně ústavních a společenských zvyklostí. Míří proti některým krokům prezidenta Miloše Zemana a vlády v demisi. Protestovat budou i proti tomu, aby byl premiérem trestně stíhaný člověk a aby vláda v demisi přijímala důležitá rozhodnutí.
V poledne chtějí vyjít před školy, aby vyjádřili protest s přístupem nejvyšších politických činitelů k ústavě. Akci zorganizovali studenti Divadelní fakulty Akademie múzických umění a měla by mimo jiné přispět ke vzniku studentského fóra, které bude aktivní i v budoucnu. Za organizátory to řekl Václav Strýček.
„Vyzýváme všechny občany, a především studenty vysokých i středních škol, aby společně s námi ve čtvrtek 15. března , na Mezinárodní den proti policejní brutalitě, v pravé poledne vyšli ven ze škol, tříd a pracovišť na výstražnou stávku studentstva,“ napsali organizátoři z řad studentů DAMU na Facebooku události. „Vyhlášení protestní stávky probíhá s plnou podporou studentské komory akademického senátu DAMU a děkanky DAMU,“ uvedli dále.
Organizátoři požadují, „aby prezident České republiky plnil ústavní povinnost jmenováním premiéra, který získá podporu a který nebude trestně stíhanou osobou, aby vláda v demisi nekonala zásadní a personální kroky ani nevytvářela nové ústavní pořádky a aby Senát důrazně vystoupil proti nedodržování ústavních zvyklostí.“ Účastníci budou moci podepsat svůj souhlas se zněním výzvy.
Na protestní stávku se ve čtvrtek v poledne chystají například studenti Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy, studenti Vysoké školy ekonomické, pražského Gymnázia Budějovická, Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labe, Gymnázia Karla Čapka v Dobříši a dalších škol.
„Přímo oslovujeme především studenty vysokých škol a plnoleté studenty gymnázií. Kladnou odezvu máme třeba z Univerzity Karlovy, Masarykovy univerzity, JAMU, VŠCHT nebo Gymnázia F.X. Šaldy v Liberci,“ řekl Strýček. Další lidé se ke stávce hlásí ve facebookové události. Určena není pouze pro studenty, zapojit se může každý.
Po demonstracích z minulého týdne rezignoval Ondráček
Protestní akce v Praze a dalších větších českých a moravských městech zorganizovali přes sociální sítě v uplynulém týdnu odpůrci zvolení komunistického poslance Zdeňka Ondráčka do čela sněmovní komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).
Během demonstrací zněla i kritika Babiše, jehož hnutí s komunisty vyjednává o podpoře vládě. Podle organizátorky akce Lucie Kohoutové občané svými 40 000 podpisy i účastí na protestních shromážděních dali najevo, že si nenechají od některých politiků líbit pohrdání demokratickými hodnotami a bojem za svobodu v roce 1989.