Šéf Senátu Vystrčil chce vědět, jestli je prezident schopen vykonávat funkci
PRŮBĚH POLITICKÝCH JEDNÁNÍ
Jednání o podobě nové vlády v České republice se může dostat na mrtvý bod. V tuto chvíli totiž není jasné, kdy se prezident Miloš Zeman setká s vítězem voleb Petrem Fialou. Hlava státu byla navíc v neděli v bezvládném stavu odvezena do nemocnice. Pražský hrad ani ředitel Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) se dosud nevyjádřili, zda je Zeman schopen vykonávat funkci. V krajním případě by parlament mohl prohlásit, že prezident není ze zdravotních důvodů schopen výkonu své funkce. Šéf Senátu Miloš Vystrčil vyzval Kancelář prezidenta republiky, aby zveřejnila, zda je hlava státu schopna vykonávat svou ústavní funkci. V neděli večer mluvčí prezidenta prohlásil, že hospitalizace hlavy státu neohrožuje povolební vyjednávání.
„To nelze odvodit z toho, co jsme dnes viděli,“ odmítl místopředseda ODS Martin Kupka ve vysílání ČT komentovat to, zda je prezident Miloš Zeman schopen vykonávat funkci hlavy státu. „Ty záběry byly poměrně dramatické, i sled těch událostí byl dramatický. Teď z toho nemůžu vyvozovat vůbec nic. Navíc jsme se ani z úst ředitele Ústřední vojenské nemocnice nedozvěděli nic o perspektivě, zda to zlepšení může nastat v řádu dnů, nebo je to spíš záležitost týdnů,“ řekl Martin Kupka.
„Současná situace České republiky vyžaduje nepochybně aktivnější vstup do těch jednání a reakci na tu současnou situaci,“ uvedl Kupka. „Teď vyhrožovat uplatněním paragrafu 66, to prostě dělat nebudu. Myslím, že všichni, i z informací médií vědí, co všechno obnáší paragraf 66 Ústavy,“ dodal místopředseda ODS, který získal nejvíce hlasů v rámci středočeské kandidátky koalice SPOLU. Zmíněný paragraf popisuje postup, kdy není prezident schopen vykonávat svou funkci.
Kupka řekl, že ze strany koalice SPOLU bude odeslán dopis na Pražský hrad, v němž koalice upozorní na uzavřené memorandum s koalicí Pirátů a STAN. Jak bude koalice SPOLU postupovat dál s ohledem na zdravotní stav hlavy státu, není jasné. Její představitelé nespecifikovali ani to, jak by reagovali, pokud by na dopis od Pražského hradu neobdrželi odpověď.
Po dlouhém naléhání reagoval na situaci v neděli večer Hrad s tím, že současná hospitalizace prezidenta Miloše Zemana neohrožuje povolební vyjednávání a ústavní situaci.
"Pan prezident nyní potřebuje klid na léčbu, o jejím průběhu a délce rozhodují lékaři. Po dobu pobytu v nemocnici má pan prezident zajištěn informační servis, včetně monitoringu médií, který si sám vyžádal dodávat každý den," napsal Ovčáček ČTK. "Nejdůležitější je ale teď zdraví, a proto s veškerou vážností žádám redakce, aby projevily trpělivost a nevyžadovaly informace každou hodinu nebo každý den. Informace budeme poskytovat s úměrou, jak bude nezbytné," dodal mluvčí na dotaz na aktuální stav prezidenta a na jeho plány ohledně povolebního vyjednávání.
Ovčáček zároveň uvedl, že Zemanově rodině a jeho nejbližším spolupracovníkům "od počátku leží na srdci zdraví pana prezidenta". "Nikoliv politika. Je zároveň nutno zdůraznit, že současná hospitalizace pana prezidenta nikterak neohrožuje povolební vyjednávání a ústavní situaci," poznamenal mluvčí.
Ovčáček také poděkoval všem, kteří Zemanovi popřáli uzdravení.
Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) připomněl, že pokud by prezident nesvolal ustavující jednání Poslanecké sněmovny, konalo by se 30 dní po uskutečnění voleb.
Vystrčil v neděli nehovořil o tom, že by parlament mohl prohlásit prezidenta Zemana za neschopného výkonu funkce ze zdravotních důvodů. „My jsme očekávali, že se pan prezident sejde s premiérem Babišem a budou spolu jednat. Jinými slovy, bylo z toho zřejmé, že pan prezident je na jednání připraven a těší se takovému zdraví, že je schopen to jednání absolvovat. Nyní víme, že není jasné, jestli ta jednání proběhla. Pan prezident byl dopraven do nemocnice a nyní je velmi důležité poprosit Kancelář prezidenta republiky, a dělám to i takto veřejně, aby zvážila vážnost té situace a aby začala informovat takovým způsobem, že bude veřejnosti zřejmé, jestli pan prezident je ve stavu, kdy je schopen vykonávat všechny své ústavní funkce,“ řekl předseda horní komory parlamentu ve vysílání ČT.
„Pokud tak Kancelář prezidenta republiky nečinila, tak se dostáváme do nedůstojné role,“ dodal Vystrčil, který je zároveň místopředsedou ODS.
Podobně hovoří také jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS). Podle něj není důležité, aby veřejnost znala Zemanovu diagnózu, ale aby věděla, jestli je schopen vykonávat svůj úřad. „To co by měla veřejnost v této chvíli vědět, není ani tak diagnóza prezidenta ale současný klinický stav. Zda je při vědomí, komunikuje, cítí se dobře, může vést jednání….Diagnóza a klinický stav jsou dvě odlišné věci,“ uvedl Kuba na Twitteru.
“Známe diagnózu, ale nemáme souhlas s jejím zveřejněním”
— Martin Kuba (@Kuba_Martin) October 10, 2021
To co by měla veřejnost v této chvíli vědět, není ani tak diagnóza prezidenta ale současný klinický stav. Zda je při vědomí, komunikuje, cítí se dobře, může vést jednání….Diagnóza a klinický stav jsou dvě odlišné věci.
Prezident Miloš Zeman byl v neděli za dramatických okolností převezen ze svého venkovského sídla do ÚVN sanitním vozem, který je mobilní jednotkou intenzivní péče. Zemanova kancelář zatím nezveřejnila, zda může prezident vykonávat nadále svou funkci ani to, jak budou v dalších dnech probíhat jednání o podobě nové vlády.
Představitelé ODS nechtějí situaci ohledně Miloše Zemana blíže komentovat, ani konkrétně nastínit, jak by postupovali, pokud by prezident jednání o nové vládě v nadcházejících dnech nezahájil. Na dotazy deníku Echo24 jak by postupovalo hnutí STAN, neodpověděl ani jeho předseda Vít Rakušan.