1 Z Českého rozhlasu do ANO

Kandidovat za ANO do Senátu a pak se vrátit do čela ČRo problém je, tvrdí právní analýza

NOVÉ

Témata: , , ,

Ještě v červenci novinář Jaromír Ostrý, který kandiduje za vládní ANO do Senátu, tvrdil, že se může vrátit do čela brněnského Českého rozhlasu, pokud volby nevyhraje. Právní analýza, kterou si ČRo nechal zpracovat, říká opak. Generální ředitel rozhlasu René Zavoral se nyní rozhodl oproti původnímu plánu Ostrého mandát neprodloužit.

Kandidovat za jakékoli hnutí nebo stranu a zároveň chtít zůstat ve veřejnoprávním médiu prostě není možné. Opatrnými slovy to nyní přiznává i generální ředitel rozhlasu René Zavoral, který oproti původním plánům nenavrhl prodloužit Ostrého mandát v čele brněnského ČRo.

„Byl jsem připraven v červnu po pohovoru s Jaromírem Ostrým jej do ředitelské funkce rozhlasu Brno a Zlín navrhnout (mandát Ostrému končí v září – pozn. red.), nicméně situaci zkomplikoval fakt, že pan Ostrý v červenci oznámil kandidaturu do Senátu,“ uvedl na středečním zasedání Rady ČRo ředitel Českého rozhlasu René Zavoral. „Z tohoto důvodu bych považoval za nevhodné jej navrhovat do funkce ředitele těchto dvou stanic,“ dodal Zavoral. V čele brněnského rozhlasu tak dočasně zůstává Jiří Kokmotos a o řediteli se teprve rozhodne.

Kandidatura šéfa brněnského Českého rozhlasu Ostrého do Senátu za vládní hnutí ANO je střet zájmů, shodují se odborníci. Píšeme o tom zde. Stejně jako případný návrat do pozice ředitele, pokud ve volbách neuspěje. Co se bude dít, když Ostrý mandát senátora nezíská a bude hlásit zájem o návrat do funkce, zatím nechce Zavoral předjímat.

„Mám právní analýzu, která jeho případné angažmá v případě neúspěchu ve volbách problematizuje. Nicméně je to jeden právní názor, on má právní názor opačného charakteru. Budu se tomu věnovat, až když tato situace nastane,“ uvedl také Zavoral. Nejpozději na konci října na další veřejné schůzi přijde s návrhem na ředitele. „Nechci prodlužovat dobu, kdy je tam pouze pověřená osoba,“ dodal Zavoral.

Až do voleb se Ostrý v rozhlasu neangažuje

Kandidatura do Senátu za jakoukoli stranu nebo hnutí je významná politická profilace, zdůraznil člen Rady ČRo Jiří Vejvoda. „Návrat do pozice ředitele největšího regionálního studia je pro mě osobně vyloučený,“ uvedl Vejvoda na jednání rady.

V případě neúspěchu mi nic nebrání se vrátit, uvedl už dříve Ostrý, jenž do Senátu kandiduje za ANO jako nestraník. „Původně mělo být na místo ředitele vypsané výběrové řízení, ale bylo zrušeno a s vedením regionálních stanic vedlo vedení Českého rozhlasu pohovor a mandát mi byl přislíben. V případě neúspěchu mi nic nebrání se vrátit. V případě úspěchu by se to asi rozhlasu mohlo dotknout, a navíc nejsem zvyklý dělat víc prací najednou,“ řekl v červenci Ostrý. Ostrý si ale alespoň částečně střetu zájmů vědom je. Po oznámení kandidatury uvedl, že až do voleb se ve vedení rozhlasu ani v jeho vysílání angažovat nebude.

Jaromír Ostrý je další novinář, který kandiduje za vládní hnutí ANO premiéra Andreje Babiše. V roce 2013 se do sněmovny na kandidátce ANO dostal někdejší komentátor MF Dnes Martin Komárek. O čtyři roky později mandát neobhajoval. Martin Kolovratník, dnes poslanec za ANO a předseda sněmovní volební komise, působil jako šéf Českého rozhlasu v Pardubicích, do sněmovny poprvé kandidoval také v roce 2013.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Nezávislost a nestrannost podle šéfa brněnského rozhlasu. Kandiduje za ANO do Senátu

Šéf brněnského rozhlasu kandiduje za ANO do Senátu. Chce prý pomoci médiím