„We got him!“ Bývalého prezidenta Saddáma Husajna zatkli v díře v zemi

Výročí dopadení

„We got him!“ Bývalého prezidenta Saddáma Husajna zatkli v díře v zemiNOVÉ
Saddám Husajn Foto:

Foto: U. S. Army

1
Svět

Zatčením bývalého iráckého prezidenta Saddáma Husajna americkými jednotkami 13. prosince 2003 nedaleko iráckého města Tikrít skončilo jedno z nejintenzivnějších a nejsledovanějších pátrání v historii. Nejhledanější představitel padlého režimu, na jehož dopadení vypsaly USA odměnu 25 milionů dolarů, se skrýval od března téhož roku, kdy začala americko-britská invaze do Iráku.

Informace, která vedla k úspěšnému zásahu, údajně pocházela z iráckých zdrojů. Bývalý diktátor se ukrýval v dva metry hluboké díře pod venkovským domem v Daúru asi 15 kilometrů jižně od Tikrítu. Krátce po zatčení byl šestašedesátiletý Saddám převezen na přísně střežené tajné místo, kde podstoupil lékařskou prohlídku a další vyšetření, jež potvrdila jeho identifikaci.

V červnu 2004 byl Husajn předán do irácké právní vazby, krátce poté vyslechl řadu obvinění z genocidy, válečných zločinů či zločinů proti lidskosti. V listopadu 2006 byl v dlouhotrvajícím procesu odsouzen k trestu smrti za podíl na masakru 148 šíitů v městečku Dudžail v roce 1982 a 30. prosince téhož roku byl popraven.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Hrobku Saddáma Husajna srovnali se zemí