1 Výročí dopadení

„We got him!“ Bývalého prezidenta Saddáma Husajna zatkli v díře v zemi

NOVÉ

Témata: , ,

Zatčením bývalého iráckého prezidenta Saddáma Husajna americkými jednotkami 13. prosince 2003 nedaleko iráckého města Tikrít skončilo jedno z nejintenzivnějších a nejsledovanějších pátrání v historii. Nejhledanější představitel padlého režimu, na jehož dopadení vypsaly USA odměnu 25 milionů dolarů, se skrýval od března téhož roku, kdy začala americko-britská invaze do Iráku.

Informace, která vedla k úspěšnému zásahu, údajně pocházela z iráckých zdrojů. Bývalý diktátor se ukrýval v dva metry hluboké díře pod venkovským domem v Daúru asi 15 kilometrů jižně od Tikrítu. Krátce po zatčení byl šestašedesátiletý Saddám převezen na přísně střežené tajné místo, kde podstoupil lékařskou prohlídku a další vyšetření, jež potvrdila jeho identifikaci.

V červnu 2004 byl Husajn předán do irácké právní vazby, krátce poté vyslechl řadu obvinění z genocidy, válečných zločinů či zločinů proti lidskosti. V listopadu 2006 byl v dlouhotrvajícím procesu odsouzen k trestu smrti za podíl na masakru 148 šíitů v městečku Dudžail v roce 1982 a 30. prosince téhož roku byl popraven.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Hrobku Saddáma Husajna srovnali se zemí


Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.