‚Odvážil se jít k památníku jen pod rouškou noci.‘ Babišova kauza je pro světový tisk šťavnaté sousto
Světový tisk o Babišovi
- čtk,
Německy psaný, britský i ruský tisk si v sobotu všimá aktuálních politických okolností českých připomínek 17. listopadu 1989. Německý deník Süddeutsche Zeitung, rakouská televize ORF i ruská tisková agentura TASS zdůrazňují, že letošní oslavy se konají ve stínu skandálu kolem premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho syna.
„Český ministerský předseda tajně položil věnec,“ zní titulek dnešní zprávy k 17. listopadu serveru deníku Süddeutsche Zeitung. Podle deníku Babiš položil věnec u pietního místa uprostřed noci „zjevně ze strachu před protesty kvůli korupční aféře“.
„Vládní krize v Česku má pro připomínky takzvané sametové revoluce před 29 lety kuriózní důsledky,“ píše v té souvislosti Süddeutsche Zeitung a čtenáře informuje i o Babišově facebookovém vysvětlení, že musí ještě v sobotu letět do Švýcarska za svým synem.
Překvapivého nočního kladení věnců na Národní třídě si všiml také zpravodajský server deníku Die Welt nebo rakouská televize ORF. „Vládní krize v Česku zastínila i připomínku začátku sametové revoluce před 29 lety,“ uvedla ORF a s odvoláním na ČTK dodala i informaci o tom, že Babišovy květiny aktivisté ráno vyhodili. Die Welt poznamenal, že se Andrej Babiš „odvážil k památníku jen ve stínu noci“.
Vzpomínkovým akcím v Praze se podrobně věnuje ruská agentura TASS, jejíž zpravodaj sleduje události na místě. Připomíná v této souvislosti „hlučný skandál“ premiéra Andreje Babiše, jehož vyzývají účastníci oslav výročí sametové revoluce k odchodu z funkce.
Na Babišovu adresu podle TASS z davu zazníval hlasitý „krajně odmítavý“ pokřik a premiérovu kytici hodili přítomní do odpadkového koše. Velvyslance USA Stephena Kinga naopak lidé odměnili potleskem, zaznamenal ruský zpravodaj.
Britský web Independent přinesl obšírnější text o výročí sametové revoluce a „triumfu Václava Havla“ a podrobně připomíná historické události listopadu a prosince roku 1989 a okolnosti zhroucení komunistického režimu v Československu.
„I když mladší generace potřebuje občas připomenout její význam, sametová revoluce dokázala světu, že nekrvavý převod moci je možný, což byl mimořádný úspěch a svědectví o povaze lidu,“ dodal Independent.