2 Migranti na Maltě

Loď Aquarius 2 už zase udala všechny migranty. S jejich výlovem ale bez vlajky (dočasně) končí

, NOVÉ

Témata: , , , ,

Německo chce přijmout 15 z 58 migrantů, kteří se nacházejí na palubě záchranné lodi Aquarius 2 ve výsostných vodách Malty. Zbytek přijmou další evropské, zejména jižní země. Informuje o tom server Die Welt.

„Německo přijme 15 z 58 migrantů, kteří se nacházejí na palubě záchranné lodě Aquarius 2 ve Středozemním moři,“ sdělila mluvčí spolkového ministerstva vnitra Eleonore Petermannová.

Plavidlo Aquarius 2 by mělo do přístavu La Valettě dorazit za dva dny, a to kvůli špatnému počasí. Předtím, než se vydalo na svou zatím poslední plavbu, kotvilo v jihofrancouzské Marseille. Minulý čtvrtek posádka lodi, kterou provozuje skupina SOS Méditerranée společně s Lékaři bez hranic (MSF), vylovila 11 lidí ve Středozemním moři a dalších 47 migrantů zachránila v neděli u libyjských břehů.

Loď původně plula pod vlajkou Gibraltaru, ten se ale rozhodl zbavit loď tohoto práva. Nově pluje pod vlajkou Panamy a nese také nové oficiální jméno Aquarius 2. I Panama ale v sobotu oznámila, že loď už pod její vlajkou nebude moci plout. Podle francouzského deníku Le Monde se tak stalo po nátlaku italské vlády.

Kromě Německa si mezi sebe zbylé migranty rozdělí i některé další evropské státy. Podle informací francouzských úřadů se pro přijetí utečenců vyslovily také Španělsko, Portugalsko či Francie. 

Česká republika dlouhodobě odmítá přijímání uprchlíků, společně se státy Visegrádské čtyřky se také v minulosti postavila proti prosazování tzv. uprchlických kvót, které měly státy zavazovat k povinnému přijímání migrantů.

Čtěte také: Na palubu Aquaria naložili desítky dalších migrantů. Itálii a jiným navzdory. Kam ale s nimi?

,