Na palubu Aquaria naložili desítky dalších migrantů. Itálii a jiným navzdory. Kam ale s nimi?
Spor o Aquarius
Loď Aquarius, která ve čtvrtek ve Středozemním moři zachránila 11 lidí, v neděli nabrala u libyjských břehů na palubu dalších 47 migrantů. Informovala o tom skupina SOS Méditerranée, která plavidlo provozuje společně s Lékaři bez hranic (MSF). Zpět do Libye posádka běžence vrátit odmítá, ale přístav k vylodění stále nenašla.
Loď Aquarius po devatenáctidenní nucené přestávce před týdnem opustila francouzský přístav Marseille a vydala se do centrální části Středozemního moře zachraňovat migranty. Původně plula pod vlajkou Gibraltaru, ten se ale rozhodl zbavit loď tohoto práva. Nově pluje pod vlajkou Panamy a nese také nové oficiální jméno Aquarius 2. I Panama ale v sobotu oznámila, že loď už pod její vlajkou nebude moci plout. Podle francouzského deníku Le Monde se tak stalo po nátlaku italské vlády.
🔴BREAKING In what was a long & complicated search & rescue, and after negotiations with the Libyan coastguard, the #Aquarius this morning has safely brought onboard 47 people - including 17 minors & one pregnant woman - from a wooden boat in distress in international waters. pic.twitter.com/8LrBFSSp0h
— SOS MEDITERRANEE (@SOSMedIntl) 23. září 2018
Italský ministr vnitra Matteo Salvini v neděli jednání aktivistů odsoudil a obvinil je, že nespolupracují s libyjskou pobřežní stráží. „Pro tyto pány jsou italské přístavy zavřené,“ vzkázal ministr posádce lodi. Doporučil, aby záchranné operace převzaly libyjské úřady a vrátily migranty zpět do Afriky.
Skupina SOS Méditerranée už dřív podobné návrhy odmítla s tím, že Libye není „bezpečným místem“, kam by mohla legálně migranty vrátit. Aquarius dříve kotvil v italských přístavech, ale v červnu se Salvini rozhodl uzavřít italské přístavy nevládním organizacím, které pomáhají běžencům.