Policie chce stíhat komunistu Ondráčka, patrně kvůli lžím o Horáčkovi

Stíhání Ondráčka

Policie chce stíhat komunistu Ondráčka, patrně kvůli lžím o HoráčkoviAKTUALIZOVÁNO
Zdeněk Ondráček (vlevo) a Michal Horáček Foto:

Foto: koláž Echo24 (Reprofoto ČT/Jan Zatorsky)

1
Domov
Echo24
Sdílet:

Policie požádala o vydání poslance KSČM Zdeňka Ondráčka ke stíhání. Sněmovní mandátový a imunitní výbor se začne žádostí policie zabývat ve středu 5. září. Ve čtvrtek to řekli předseda výboru Stanislav Grospič (KSČM) a jeho místopředseda Petr Gazdík (STAN). Výbor projednávání zřejmě přeruší a doporučení Sněmovně, jak hlasovat, vydá až na některé další schůzi.

Podle serveru Novinky.cz se případ týká Ondráčkových výroků o někdejším kandidátovi na prezidenta Michalu Horáčkovi. Ten se na policii obrátil už v lednu za to, že ho poslanec v rozhovoru pro portál Eurozprávy označil za veksláka, což Horáček považuje za pomluvu. „Horáček je podle dostupných informací bývalý vekslák a spolupracovník StB s krycím jménem Sázkař. Takový člověk je mi ukradený. Jeho výlevy moudrostí nevyhledávám, ale dostávají se ke mně a pak na některé reaguji,“ řekl loni v prosinci Ondráček.

Michal Horáček na stíhání zareagoval a připomenul své lustrační osvědčení a také spis, který na něho StB vedla. Z těchto materiálů podle něho vyplývá, že Ondráčkova obvinění nejsou pravdivá. „Zakládám si na tom, že v době okupace naší země jsem s okupanty a místními vykonavateli jejich pokynů nespolupracoval nijak – nebyl jsem nejen komunista, ale ani svazák, natož donašeč tajné policie. Neúčast na projektu ponížení naší země pro mě byla zásadní tehdy a je dodnes,“ napsal Horáček. 

Ondráčkovy výroky považuje Horáček za „zlovolnou lež, která musí být za lež prohlášena a potrestána“. Připomněl také to, že poslanec Ondráček byl nakonec Sněmovnou odvolán z vedení Komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).

Horáček serveru iROZHLAS.cz sdělil, že kvůli Ondráčkovým slovům nedávno vypovídal na policii. „Byl jsem předvolán někdy na začátku prázdnin jako svědek na policii, abych v tom vypovídal,“ řekl. „Ptali se, zda by mě takový výrok mohl poškodit v rámci prezidentské kampaně. Z mého pohledu to ale není tolik o prezidentské kampani. Kdyby to řekl kdykoli jindy, bylo by to pro mě stejně nepřijatelné,“ doplnil.

Poslanec Ondráček byl na policii předvolán už v květnu, ale odmítl vypovídat. Na středeční dotaz ČTK řekl, že neví, kvůli čemu může policie žádat o jeho vydání. „Mně je to úplně jedno. Až to přijde, já se s tím seznámím,“ dodal. Poznamenal, že to vnímá jako předvolební boj.
 

Poté, co KSČM prosadila bývalého příslušníka pohotovostního pluku Ondráčka, jenž v roce 1989 zasahoval proti demonstrantům na Václavském náměstí, do čela sněmovní komise pro kontrolu GIBS, vysloužil si Ondráček Horáčkovu kritiku. Proti Ondráčkovi protestovali i politici a  tisíce lidí na náměstích. Poslanec pod tímto tlakem z čela komise odstoupil.

Poslanecká sněmovna v minulém volebním období vydala osm poslanců, ta současná zatím dva, a to předsedu a místopředsedu hnutí ANO Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka. Policie požádala o jejich vydání loni v srpnu v souvislosti s kauzou dotací pro farmu Čapí hnízdo. Loni v říjnu byli oba opět zvoleni do Sněmovny, a znovu tedy získali imunitu.

Čtěte také: Ondráček vládu nepodpořil kvůli programu, vedení KSČM jeho názor akceptovalo

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články