Maďarský soud potrestal gang převaděčů, je mezi nimi i Čech

Maďarský soud potrestal gang převaděčů, je mezi nimi i ČechNOVÉ
Svět

PŘEVADĚČSTVÍ

Echo24

Soud ve městě Zalaegerszeg na západě Maďarska uložil tresty od 32 měsíců do jedenáct let odnětí svobody deseti členům mezinárodního gangu, který od léta 2016 pašoval migranty do dalších zemí Evropské unie, informovala agentura MTI. Mezi odsouzenými byl podle maďarské tiskové agentury přinejmenším jeden český občan, ale podrobnosti o jeho identitě či výši trestu MTI neuvedla.

„Obžalovaní s afghánským, pákistánským, indickým, albánským, českým a rumunským občanstvím“ podle MTI od léta 2016 převáděli migranty pěšky přes srbsko-maďarskou hranici a pak je v dodávkách přepravovali do dalších evropských zemí. Učinili tak podle rozsudku při 67 příležitostech. Jednou však natlačili 35 uprchlíků do rozpáleného, nevětraného vozidla a ani jim nedali žádnou vodu, čímž je podle soudu vystavili smrtelnému nebezpečí.

Hlavní obžalovaný byl podle MTI potrestán 11 lety za mřížemi, ostatní si mají odpykat tresty sahající od 32 měsíců do 6,5 roku. Šest z nich má být po odpykání trestu vyhoštěno ze země.

Loni v červnu soud v maďarském Kecskemétu potrestal 25 lety vězení čtyři hlavní obžalované v procesu týkajícím se udušení 71 migrantů v chladírenském voze v srpnu 2015. Dalších deset souzených v této kauze dostalo tresty vězení v délce od tří do 12 let. Podle obžaloby skupina od února do srpna 2015 přepravila od maďarsko-srbských hranic do západní Evropy kolem 1200 lidí a vydělala na tom statisíce eur (miliony korun). V 31 případech byly podmínky transportů stejně nebezpečné jako v případě, který skončil tragicky.


Čtěte dále: „Vývoj Maďarska a Polska je zhoubný.“ ČR by s nimi v EU neměla být příliš spojována, řekl Rychetský

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články