Policie řeší internetové výhrůžky smrtí a násilím premiéru Fialovi
VYHROŽOVÁNÍ NA SÍTÍCH
Čeští policisté zaznamenali a řeší sérii internetových příspěvků, které obsahují výhrůžky smrtí a násilím adresované premiérovi Petru Fialovi. Deníku Echo24 to v neděli potvrdil policejní mluvčí. Hrubé příspěvky se většinou objevily formou komentářů pod facebookovými statusy předsedy vlády, a to v době okolo sobotní protivládní demonstrace na Václavském náměstí v Praze. Tam se sešli v počtu asi 70 tisíc odpůrci současné politiky kabinetu a laxního řešení energetické krize.
Pod nedávnými prohlášeními premiéra na Facebooku se vedle projevů podpory či kritiky také objevily některé příspěvky, v nichž jejich pisatelé Fialovi sprostě nadávali a vyhrožovali smrtí či násilím jemu nebo jeho okolí. „Proč se tam neukázal, zm*d, vsadím se, že by visel místo té ukrajinské vlajky na muzeu,“ zní kupříkladu jeden z těch slušnějších.
Pohrůžkami se teď zabývá i česká policie. „Řešíme sérii příspěvků, které k tomuto vyzývají,“ sdělil redakci vedoucí oddělení tisku policejního prezidia Ondřej Moravčík. Doplnil, že nyní není možné říci, kolika příspěvkům se policie věnuje nebo další detaily.
Sobotnímu protestu dominovaly obavy z vysokých cen energií a kritika vlády za to, jak krizi zvládá. Na to Fiala reagoval prohlášením, že sobotní demonstraci na Václavském náměstí svolaly síly, které se hlásí k proruské orientaci, mají blízko k extrémním pozicím a jsou proti zájmům České republiky. „Je jasné, že ruská propaganda a dezinformační kampaně se objevují na našem území opakovaně a někdo jim prostě podléhá,“ uvedl také premiér Fiala.
Dodal, že každý má právo vyjádřit své postoje a demonstrovat. „Interpretace událostí, které jsem já měl zatím možnost vidět, ukazují na silně proruské postoje, a podle mě to neodpovídá tomu, co jsou zájmy České republiky a našich občanů,“ doplnil.
Za své stanovisko byl poměrně hojně kritizován a jeho slova rozporovali i politici z vládního tábora s tím, že mezi účastníky demonstrace byli i lidé, kteří mají obavy ze stoupajících cen. Na pódiu se nicméně skutečně někdy objevili lidé, kteří byli v minulosti usvědčeni z šíření dezinformací, nebo se o ně zajímala policie jinak, kupříkladu exposlanec Lubomír Volný.
Organizátoři kritizovali vysoké ceny energií a prozápadní kurz současné vlády. Žádali zplnomocnění svých zástupců k tomu, aby mohli uzavřít krátkodobé smlouvy na dodávky levného plynu a ropy. Za další požadavek označili například výměnu Rady ČT a Rady Českého rozhlasu.
Pořadatelé demonstrace se hlásili mimo jiné k hnutí Chcípl pes, které vzniklo v době epidemie covidu-19 a stavělo se proti opatřením proti šíření infekce. Mezi protestujícími byli podle organizátorů hlavně lidé středního věku a starší.