1 vlaku předcházel letecký most

Nová fakta o záchraně židovských dětí: Wintonův vlak nebyl první

NOVÉ

Témata: , ,

Česká televize na konci ledna odvysílá dokumentární film o dosud neznámé akci na záchranu zhruba stovky židovských dětí před nacisty. Šlo o letecký most z Československa do Velké Británie, který tam zorganizovala společnost Barbican usilující o šíření křesťanství mezi Židy. Její mise předcházela transportům sira Nicholase Wintona, který před druhou světovou válkou zachránil více než šest stovek českých a slovenských dětí židovského původu. Dokument s názvem Barbican: Zapomenutá mise uvidí diváci 30. ledna ve 20:50 na programu ČT2.

Na stopu leteckého mostu přivedla autory dokumentu fotografie České tiskové kanceláře, na které je jeden z židovských chlapců s holandským pilotem a Wintonem. Obrázek je z ledna 1939, Winton přitom vlaky s dětmi do Británie vypravil až v srpnu a září 1939. Autoři snímku ho navštívili a dozvěděli se, že fotka není z nádraží, ale z letiště.

„On nám řekl, že to je skutečně lednová fotka a že o tom moc neví, ale že si myslí, že letecký most byl organizovaný švédským červeným křížem a že cílovou stanicí bylo Švédsko,“ uvedl režisér filmu Jiří František Potužník. Winton se prý v té době seznamoval s lidmi, kteří chtěli Židům pomáhat, sám ale nic neorganizoval. Z dalších zdrojů nakonec dokumentaristé zjistili, že děti odletěli do Londýna.

Zhruba padesátiminutový film shrnuje čtyřleté pátrání po okolnostech této záchranné mise. Celkem se uskutečnily tři lety společnosti KLM, v každém z nich z Prahy odletěla zhruba třicítka dětí, mezi kterými byli nejen českoslovenští Židé, ale i někteří z okolních států, zejména z Německa a z Rakouska. První letadlo opustilo Československo 12. ledna 1939 a poslední údajně stejný rok 8. března.

V Londýně na děti čekal protestantský kněz židovského původu Isaac Davidson, který v té době vedl společnost Barbican. „Ten se spojil s židovskými rodinami v Československu a pomáhal jim tři měsíce po Mnichovu (září 1938) a dva měsíce před okupací Československa (15. března 1939) ještě opustit Prahu,“ řekl Potužník. Podmínkou bylo, že rodiče budou souhlasit, aby jejich děti vyrůstaly jako křesťané.

Mise dosud zůstávala v zapomnění. Podle Potužníka to bylo hlavně tím, že z pražského letiště zmizely po příchodu nacistů veškeré záznamy a společnost Barbican zanikla. „Na její místo nastoupila jiná organizace, která se dnes jmenuje Christian Witness to Israel. V jejích archivech jsme našli krabice popsané jako Mise Barbican, ale oni sami to nikdy nestudovali,“ vysvětlil Potužník.

Dokumentaristům se nepodařilo najít pamětníka z řad organizátorů, o svých vzpomínkách tak ve filmu vypráví hlavně dvě pamětnice, které byly mezi zachráněnými dětmi. Dobové fotografie a videa se zde prolínají s přítomností. Příběh je velmi podobný osudu 669 dětí židovského původu, které před téměř jistou smrtí v nacistických táborech zachránil před druhou světovou válkou Winton. Slavný Brit zemřel ve 106 letech 1. července 2015.

Česká televize odvysílá dokument v souvislosti s Mezinárodním dnem památky obětí holocaustu, který připadá na 27. ledna. V nadcházejících dnech ho připomene i dalšími dokumenty o holocaustu nebo filmy Motlitba pro Kateřinu Horovitzovou, Poslední vlak či Šedá zóna.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Zemřel izraelsko-český pilot Hugo Marom, jedno z „Wintonových dětí“

Soud nařídil popírači holokaustu navštívit každý rok koncentrační tábor

Z nového čísla Světové velmoci na hraně. Je další velká válka nevyhnutelná?

Echo týdne: BIS, stará doba a pražští sankyloti ● Téma: Druhá transformace ● Kauza: Ťokovy dálnice ● Komentář: Politika utopená v krvi ● Esej: Proč je les oslabený?

Právní řád v Česku nefunguje Bývalý velvyslanec Milan Sedláček o sobě a české justici
Láska za časů internetu Hledáte trvalý vztah? Bez tradičních metod to nepůjde

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.