1 vlaku předcházel letecký most

Nová fakta o záchraně židovských dětí: Wintonův vlak nebyl první

NOVÉ

Témata: , ,

Česká televize na konci ledna odvysílá dokumentární film o dosud neznámé akci na záchranu zhruba stovky židovských dětí před nacisty. Šlo o letecký most z Československa do Velké Británie, který tam zorganizovala společnost Barbican usilující o šíření křesťanství mezi Židy. Její mise předcházela transportům sira Nicholase Wintona, který před druhou světovou válkou zachránil více než šest stovek českých a slovenských dětí židovského původu. Dokument s názvem Barbican: Zapomenutá mise uvidí diváci 30. ledna ve 20:50 na programu ČT2.

Na stopu leteckého mostu přivedla autory dokumentu fotografie České tiskové kanceláře, na které je jeden z židovských chlapců s holandským pilotem a Wintonem. Obrázek je z ledna 1939, Winton přitom vlaky s dětmi do Británie vypravil až v srpnu a září 1939. Autoři snímku ho navštívili a dozvěděli se, že fotka není z nádraží, ale z letiště.

„On nám řekl, že to je skutečně lednová fotka a že o tom moc neví, ale že si myslí, že letecký most byl organizovaný švédským červeným křížem a že cílovou stanicí bylo Švédsko,“ uvedl režisér filmu Jiří František Potužník. Winton se prý v té době seznamoval s lidmi, kteří chtěli Židům pomáhat, sám ale nic neorganizoval. Z dalších zdrojů nakonec dokumentaristé zjistili, že děti odletěli do Londýna.

Zhruba padesátiminutový film shrnuje čtyřleté pátrání po okolnostech této záchranné mise. Celkem se uskutečnily tři lety společnosti KLM, v každém z nich z Prahy odletěla zhruba třicítka dětí, mezi kterými byli nejen českoslovenští Židé, ale i někteří z okolních států, zejména z Německa a z Rakouska. První letadlo opustilo Československo 12. ledna 1939 a poslední údajně stejný rok 8. března.

V Londýně na děti čekal protestantský kněz židovského původu Isaac Davidson, který v té době vedl společnost Barbican. „Ten se spojil s židovskými rodinami v Československu a pomáhal jim tři měsíce po Mnichovu (září 1938) a dva měsíce před okupací Československa (15. března 1939) ještě opustit Prahu,“ řekl Potužník. Podmínkou bylo, že rodiče budou souhlasit, aby jejich děti vyrůstaly jako křesťané.

Mise dosud zůstávala v zapomnění. Podle Potužníka to bylo hlavně tím, že z pražského letiště zmizely po příchodu nacistů veškeré záznamy a společnost Barbican zanikla. „Na její místo nastoupila jiná organizace, která se dnes jmenuje Christian Witness to Israel. V jejích archivech jsme našli krabice popsané jako Mise Barbican, ale oni sami to nikdy nestudovali,“ vysvětlil Potužník.

Dokumentaristům se nepodařilo najít pamětníka z řad organizátorů, o svých vzpomínkách tak ve filmu vypráví hlavně dvě pamětnice, které byly mezi zachráněnými dětmi. Dobové fotografie a videa se zde prolínají s přítomností. Příběh je velmi podobný osudu 669 dětí židovského původu, které před téměř jistou smrtí v nacistických táborech zachránil před druhou světovou válkou Winton. Slavný Brit zemřel ve 106 letech 1. července 2015.

Česká televize odvysílá dokument v souvislosti s Mezinárodním dnem památky obětí holocaustu, který připadá na 27. ledna. V nadcházejících dnech ho připomene i dalšími dokumenty o holocaustu nebo filmy Motlitba pro Kateřinu Horovitzovou, Poslední vlak či Šedá zóna.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Zemřel izraelsko-český pilot Hugo Marom, jedno z „Wintonových dětí“

Soud nařídil popírači holokaustu navštívit každý rok koncentrační tábor

Z nového čísla Proč právě Černobyl? Seriál, který vyvrací módní poučky o „kulturní apropriaci“

Echo týdne: Fotbalista, privatizace a Scruton ● Komentář: Žádný audit neroste do nebe ● Svět: Rakouská zabijačka ● Fenomén: Když nemůžete věřit vlastním očím ● V bublině: Letenky zdarma? Nikdy, nenávistnice

 

Vyrůstá v Bronxu Trump v sukních? Co hlásá Alexandria Ocasiová-Cortezová
Z každé lampy čtyři zásuvky na auta Primátor Prahy Zdeněk Hřib hájí utajená hlasování rady

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.