„Jedno oko nezůstalo suché.“ Hopkins jako Winton zachraňuje židovské děti z Československa
UDÁLOSTI ZE SVĚTA FILMU
Na Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu mělo premiéru dlouho očekávané filmové drama Jeden život s oscarovým Anthonym Hopkinsem, který hraje proslulého zachránce stovek židovských dětí. Studio Warner Bros. Discovery natočilo film podle životopisného příběhu makléře a „britského Schindlera“ sira Nicholase Wintona, který pomohl zachránit 669 židovských dětí z nacisty okupovaného Československa. Film je celovečerním debutem režiséra Jamese Hawese, který má na kontě řadu seriálů jako je např. Slow Horse, Ledová archa, Black Mirror nebo Doctor Who. Už teď se Hopkinsovi věští oscarová nominace a kritici píší o tom, že v Torontu „nezůstalo jedno oko suché.“
Hlavní úlohu Nicholase Wintona v různých fázích života ztvárnila oscarová legenda Anthony Hopkins a čtyřicetiletý Johnny Flynn. Část filmu vznikala také v Česku, kde s produkcí pomáhal režisér a producent Petr Jákl. Mezinárodní filmová databáze IMDB film popisuje jako „příběh britského humanitárního pracovníka Nicholase Wintona, který v předvečer druhé světové války pomohl zachránit stovky středoevropských dětí před nacisty“.
Winton koncem roku 1938 pracoval jako dobrovolník v pražské židovské komunitě, kde se potkal s rodinami Židů, které prchaly před nástupem nacistů k moci v Německu a Rakousku. „Okamžitě si uvědomil, že jde o závod s časem. Kolik dětí dokáže s týmem zachránit, než se uzavřou hranice?“ uvádí synopse filmu.
Významným impulzem pro zorganizování převozu dětí z Československa byl v listopadu 1938 protižidovský pogrom v Německu známý jako Křišťálová noc a následné rozhodnutí britské Dolní sněmovny začít přijímat dětské uprchlíky za podmínky, že budou mít u koho zůstat.
Muži se podařilo zachránit téměř 700 židovských dětí pouze pár měsíců před začátkem 2. světové války. "O padesát let později Winton stále žije s výčitkami, že některé děti nedokázal zachránit. Teprve až televizní pořad BBC That‘s Life (To je život) Wintona překvapí tím, že ho seznámí s několika přeživšími dětmi – nyní dospělými. Tak se začne konečně vyrovnávat s pocitem viny a zármutkem, který v sobě nosil pět desetiletí,“ píše magazín The Hollywood Reporter.
Pořad That‘s Life v roce 1988 dal ve studiu BBC nic netušícího Wintona dohromady s dospělými dětmi z jeho předválečných transportů. Pořad tehdy představil veřejnosti Wintonův příběh, který upadl po vypuknutí války do zapomenutí a on sám ho nepřipomínal.
Režie filmu se ujal televizní režisér James Hawes, který natočil několik televizních filmů a především je autorem řady ceněných seriálů, jako je Doctor Who, Black Mirror, Slow Horse, Ledová archa, Vychováni vlky nebo Génius. Scénář k filmu Jeden život napsal Nick Drake a autorka romantického filmu Rozpolcená srdce, komedie Neřízená střela nebo ceněného dramatu Dánská dívka Lucinda Coxonová. Tvůrci filmu vycházeli z knihy Wintonovy dcery Barbary Není-li to nemožné: Život sira Nicholase Wintona.
Kromě Anthonyho Hopkinse a Johnnyho Flynna se ve filmu objeví také Helena Bonham Carterová, Jonathan Pryce nebo Alex Sharp. Z české filmové scény se můžete těšit také na Antonii Formanovou, Martina Bednáře nebo Barboru Černou. Velká část filmu se točila v barrandovských ateliérech, ale také se natáčelo na Hlavním nádraží v Praze a na Liberecku. Během pražského natáčení se na sociálních sítích začaly šířit fotografie vlajek s hákovými kříži visící v okolí nádraží a šiřitelé konspiračních teorií uváděli, že je tam rozvěsili ukrajinští utečenci. Vše bylo ale součástí filmového natáčení a jednalo se o hoax, připomíná Československá filmová databáze.
Úryvek z televizní show, kde se „britský Schindler“ Winton setkává s těmi, které zachránil, se stal virálem a hitem sociálních sítí. Režisér filmu James Hawes prohlásil, že slavnostní uvedení filmu Jeden život na filmovém festivalu v Londýně je pro celý štáb obrovskou poctou. „Tento film v podstatě začíná i končí v Londýně a vypovídá toho tolik o lidech tohoto města, jeho srdci a historii. Proto mi připadá správné, že se naše britská premiéra koná právě na londýnském filmovém festivalu BFI,“ řekl Hawes.
„Bylo mi ctí vyprávět příběh Nicholase Wintona a představit jeho velkorysost ducha. To, že jsme se na letošním festivalu mohli podělit o film Jamese Hawese One Life s publikem, které je tak zapálené pro sílu filmu a které se schází, aby společně oslavilo podmanivé příběhy, jež nás všechny spojují, pro nás znamená mnoho,“ uvedlo vedení filmového studia See-Saw Films, které za snímkem stojí.
Britský list The Guardian dal filmu tři hvězdičky z pěti. Dvojnásobný držitel Oscara Hopkins přesvědčivě usiluje o třetí oscarovou sošku v silném příběhu Nicholase Wintona, který před druhou světovou válkou zachraňoval židovské děti, uvedl recenzent deníku. Web Indiewire napsal, že Anthony Hopkins je v britském životopisném filmu ohromující. Podle kritika webu „nicméně snahu tvůrců o konzistentní kvalitu filmu sabotuje směšně doslovný scénář“.
Přes nepopiratelné dojetí při scénách odjíždějících dětí, které už neuvidí své rodiče, těžištěm filmu se postupně stávají scény z 80. let, kdy film nalézá původnější přístup, napsal recenzent listu. Film možná občas působí jako televizní snímek BBC, ale graduje až k závěrečnému aktu plnému emocí, kdy na torontské premiéře jen málo očí zůstalo suchých, uvedl The Guardian.
Wintonovi a jeho spolupracovníkům se podařilo z Československa a následně z nacisty okupovaného protektorátu odvézt 669 dětí a nalézt jim domov v Británii. Winton, který zemřel v roce 2015 ve věku 106 let, dostal řadu britských i českých vyznamenání.
Film Jeden život by se měl v tuzemských kinech objevit na začátku ledna 2024.