2 30 ROZHOVORů

Umělecké školy bych zrušil, říká Milan Knížák

ROZHOVOR

Témata:

Jméno Milana Knížáka se v rozhovorech především s výtvarnými umělci, jež bývají publikovány na tomto místě, objevuje poměrně často, ne vždy v lichotivých souvislostech. Emoce dodnes vzbuzující Milan Knížák ani ve svých 77 letech neubral ze svých razantních názorů – od politiky, kde bije na poplach hlavně před Andrejem Babišem, přes tradice společenské konformity až po umělecký provoz. Také stále intenzivně koncertuje, jeho skupina Aktual loni slavila padesáté narozeniny.

Za měsíc jsou parlamentní volby, Česká republika asi směřuje k vládě premiéra Andreje Babiše. Jsou popsané Babišovy špatné rysy a skandály. Nezdá se vám však, že ta vyhlídka ve společnosti vlastně nikoho pořádně neznepokojuje?

Myslím, že to teď lidem začíná vadit. Dostávám například spousty mailů, kde lidé reagují na můj otevřený dopis Babišovi starý tři roky a vyslovují mi sympatie. Já totiž proti tomu člověku vedu osobní tažení. Minimálně polovina národa je proti Babišovi, cítím, že už se to láme.

Stačí se to dozlomit do voleb?

To si nejsem jist. Problém je, že pravice nezní dost silně. I když musím přiznat, že ODS se trochu zlepšuje, dříve to bylo katastrofické.

Čím se zlepšuje?

Nabírá dech, speciálně Klaus junior svou razancí a určitým populismem – on má na rozdíl od svého otce dar jednoduchého, populárního jazyka – je pro mnoho lidí srozumitelný. ODS hodně pomohl. Ovlivňuje spousty lidí.

Budete občanské demokraty volit?

Přemýšlím nad tím. Minule jsem volil Svobodné. Nic proti nim nemám, ale chtěl bych volit pravici, a přitom nechci, aby můj hlas někam zahučel.

Celý rozsáhlý rozhovor je součástí speciálního vydání Týdeníku Echo 30 rozhovorů, který si můžete objednat ZDE.

Speciální vydání obsahuje rozhovory s výraznými českými, evropskými i americkými osobnostmi. Interview mají časový přesah a reflektují nejdůležitější události a zásadní dění doma i ve světě za posledních dvanáct měsíců.

Zakoupené výtisky budeme rozesílat od 26. června 2018.


Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.