Konflikt v Jihočínském moři: Číňané prý vyhnali americký torpédoborec
VOJENSKÉ MANÉVRY
Napětí nepolevuje. V Jihočínském moři, kde v současné době probíhají vojenské manévry Čínské lidové armády, došlo k blízkému setkání mezi čínským námořnictvem a torpédoborcem Spojených států USS Mustin. Čínská armáda v souvislosti s incidentem uvedla, že torpédoborec narušil čínské teritoriální vody, proto musela vyslat námořnictvo a letectvo, aby hájilo suverenitu Číny. Přítomnost amerického plavidla byla pravděpodobně reakcí Spojených států na raketové testy, které proběhly tento týden a také na zvýšenou vojenskou aktivitu Číny v regionu.
Americký torpédoborec měl vplout do „čínských teritoriálních vod“ poblíž Paracelských ostrovů v Jihočínském moři. Velení Čínské lidové osvobozenecké armády reagovalo na blízkou spojeneckou přítomnost a vyslalo námořní a vzdušné síly, aby loď amerického námořnictva vyhnaly. „Čína má nespornou suverenitu nad ostrovy v Jihočínském moři a jejich přilehlými vodami v regionu a velící jednotky jsou vždy ve vysoké pohotovosti, aby ochránily národní suverenitu a zajistily mír a stabilitu v oblasti Jihočínského moře,“ vysvětlil incident v pátek mluvčí jižní divize čínské armády plukovník Li Chua min pro deník South China Morning Post.
"Vyzýváme USA, aby zastavily takové provokativní chování a omezily své námořní akce, aby se zabránilo možným vojenským nehodám," řekl dále Li.
Paracelské ostrovy si ale nárokují vedle Číny i Tchaj-wan a Vietnam. Je to ale Peking, který lokalitu ve skutečnosti ovládá.
Podle amerického námořnictva jejich torpédoborec USS Mustin operoval poblíž Paracelských ostrovů v rámci rutinních operací, které mají podle námořnictva zajistit mír v regionu a průchodnost mezinárodních námořních tras.
Freedom of the #SouthChinaSea.
— U.S. Navy (@USNavy) August 27, 2020
The #USNavy guided-missile destroyer USS Mustin (DDG 89) conducts routine operations in the waters near the #ParacelIslands while forward-deployed in @US7thFleet helping ensure a #FreeAndOpenIndoPacific. pic.twitter.com/bGLVTmak7h
Torpédoborec podle deníku zaujal strategickou pozici poté, co Čína ve středu ráno vypustila několik mezikontinentálních raket Dong Feng do Jihočínského moře. Čína v posledních týdnech prováděla vojenská cvičení téměř ve čtyřech regionech současně, což není podle odborníků rozhodně běžné. Čínská cvičení mají signalizovat připravenost v případě skutečné vojenské konfrontace s USA a samosprávným Tchaj-wanem. Američané vzápětí odpověděli vlastním vojenským cvičením ve spolupráci s Japonskem a Jižní Koreou, které se odehrálo v posledních dvou týdnech, což tření mezi oběma velmocemi ještě znásobilo.