ODS podá žalobu k Ústavnímu soudu, pokud projdou církevní restituce

ODS podá žalobu k Ústavnímu soudu, pokud projdou církevní restituceNOVÉ
Domov

Zdanění církevních náhrad

Ladislav Šustr

Pokud dojde ke schválení zákona o zdanění církevních restitucí, podá ODS stížnost k Ústavnímu soudu. Pro deník Echo24 to řekl předseda strany Petr Fiala. Pravicová opozice tvrdě kritizovala podporovatele zdanění církevních náhrad. Podle nich jde o komunistickou krádež či pošlapávání právního státu.

„ODS je v případě schválení zdanění církevních restitucí připravena iniciovat podání žaloby k Ústavnímu soudu. Pevně věřím ve zdravý rozum, který nedovolí, aby tato nespravedlivá změna zákona vstoupila v platnost,“ řekl pro Echo24 Petr Fiala. Předseda strany ODS tak reaguje na schválení komunistického návrhu, aby došlo ke zdanění církevních náhrad.

Ve sněmovně se kolem tohoto bodu strhla bouřlivá diskuze. Během tříhodinového projednávání kritizovala velká část opozice snahu komunistů sebrat církvím náhrady. „Hrajete tuhle nefér cinknutou odpornou hru, ale neuvědomujete si, že tím opovrhujete právním státem. A říkáte to všem občanům. Proč by měli občané dodržovat právní pořádek v České republice, když jím opovrhuje premiér a jeho nejbližší spolupracovníci,“ řekl ve sněmovně předseda klubu TOP 09 Miroslav Kalousek.

Pirát Mikuláš Ferjenčík si na adresu hnutí ANO přisadil a vzkázal jim, že akorát chtějí „zavřít hubu komunistům, aby podpořili vládu“. Předseda ODS Petr Fiala po schválení zákona kritizoval vládní politiky, komunisty a SPD. „Argumenty zastánců zdanění církevních restitucí při diskusi v Poslanecké sněmovně byly ostudné a nikdy by mě nenapadlo, že se něčeho podobného třicet let od pádu komunismu dočkám. Nepřistupujme na překrucování historie a na tlak KSČM. Ustupování komunistům se v historii nikdy nevyplatilo,“ řekl Petr Fiala.

Zákon nyní putuje do Senátu. V případě, že by byl horní komorou přehlasován, byla by komunistická předloha vrácena do sněmovny. Poslance by tak čekalo finální hlasování o zdanění církevních náhrad.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: 

Sněmovna schválila komunistické zdanění náhrad za církevní restituce

Komunistický návrh na zdanění náhrad za církevní restituce jde do finále – závěrečného čtení

Související články