Sněmovna schválila komunistické zdanění náhrad za církevní restituce

Sněmovna schválila komunistické zdanění náhrad za církevní restituceAKTUALIZUJEME
Komunisté uspěli s návrhem na zdanění náhrad restitucím Foto:

Ilustrační foto: Jan Zatorsky

Domov

Zdanění restitucí

Echo24

Peněžité náhrady, které církve dostávají od státu za majetek nevydaný v restitucích, zřejmě budou podléhat zdanění. Předpokládá to novela komunistických poslanců, kterou ve středu schválila sněmovna. Pravice neprosadila návrh TOP 09 na zamítnutí sporné předlohy, která nyní poputuje k posouzení do Senátu. Zdanění náhrad patří k podmínkám komunistů pro toleranci menšinové vlády ANO a ČSSD. Pravicová opozice mluví o zákonu jako o komunistické krádeži a připomíná, že zřejmě narazí u Ústavního soudu.

Stát by měl náhrady danit podle schváleného znění novely od příštího roku. V dílčím hlasování Sněmovna zamítla návrh Marka Bendy (ODS) na další roční odklad účinnosti předlohy tak, aby ji mezitím mohl posoudit Ústavní soud. Kritici tvrdí, že zdanění náhrad je protiústavní i s ohledem na smlouvy, které v minulosti uzavřel stát s církvemi v souvislosti s majetkovým vypořádáním.

Pro předlohu hlasovalo 106 ze 172 přítomných poslanců. Podpořili ji zákonodárci hnutí ANO, SPD, ČSSD a KSČM. Proti hlasovalo 56 poslanců z řad ODS, Pirátů, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Očekává se, že Senát předlohu zamítne. Dolní komora by se jí v takovém případě zabývala znovu.

Předseda klubu TOP 09 Miroslav Kalousek po jednání uvedl, že se jedná o komunistickou krádež. „Nabývám dojmu, že hlavním motivem je projev antisemitismu. Zákonem utrpí i Federarace židovských náboženských organizací a o to mnohým vládním poslancům jde především,“ napsal na svůj Twitter Miroslav Kalousek.

Podobně se vyjádřil i první místopředseda Marian Jurečka. „Komunisté ve spolupráci s ČSSD a ANO se vrátili do roku 1948 a opět kradou! Je to stejné, jako když vám někdo ukradne auto, jeho používáním na něm vydělává, po letech používání ho zničí, nemůže vám ho vrátit, tak vám za něj dá peníze a ty vám ještě zdaní. Věřím v Ústavní soud,“ uvedl Jurečka.

Podle místopředsedy Martina Baxy je hlasování důkazem rostoucího vlivu komunistů. „Sněmovnou prošlo hlasy ANO, ČSSD, KSČM a SPD zdanění církevních restitucí, což je s velkou pravděpodobností protiústavní zákon. Další důkaz o růstu vlivu KSČM v roce 30. výročí konce jejich režimu,“ řekl Baxa.

„Ke komunistům a jejich koaličním soudruhům ve sněmovně: úmyslně zamlčujete, že církevní restituce nejsou jen nápravou majetkových křivd, ale také krokem k odluce církve od státu. Vaše přepisování historie a zdanění náhrad za ukradený majetek je hrubým znásilněním právního státu,“ uvedl další z místopředsedů ODS Martin Kupka.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Komunistický návrh na zdanění náhrad za církevní restituce jde do finále – závěrečného čtení

Komunisté ukazují svůj vliv. Na stole je zdanění náhrad za církevní restituce

Související články