VIDEO: V laboratoři ve Wu-chanu skutečně chovali v klecích netopýry, potvrzují záběry

PŮVOD KORONAVIRU

VIDEO: V laboratoři ve Wu-chanu skutečně chovali v klecích netopýry, potvrzují záběry
Ve Wu-chanu drželi netopýry, odhalují záběry. Foto: Shutterstock
2
Svět

Echo24

Wuchanský institut virologie v Číně podle nově zveřejněných záběrů v minulosti skutečně choval v klecích netopýry. Záběry odvysílala televize Sky News, obrázky z nich pak jdou přímo proti tomu, co v minulosti uvedla Světová zdravotnická organizace (WHO), která spekulace o přítomnosti netopýrů uvnitř zařízení odmítala s tím, že jde jen o „konspirační teorie“.

Záběry pocházejí z videa Čínské akademie věd, která je podle všeho pořídila v roce 2017 u přítomnosti představení nových bezpečnostních opatření institutu virologie. Jeho pracovníci v klipu hovoří o postupu pro případ, že by „došlo k nehodě“, a o tom, jak docházelo „k ostrým výměnám názorů“ s francouzskou vládou, která komplex pomáhala vystavět.

Především jsou pak vidět netopýři uzavření v klecích nebo výjev, při němž jeden ze zaměstnanců krmí netopýra červem.

WHO ve své zprávě mapující počátek pandemie ale přítomnost těchto savců nezmiňuje. „Místnost pro zvířata oddělení P4 si dokáže poradit s celou řadou živočichů včetně primátů s SARS-CoV-2,“ uvádí pouze v příloze tým vyšetřovatelů, který se do Wu-Chanu před časem vypravil.

Jeho šéf Peter Daszak si nadále trvá na tom, že netopýři ve wuchanském institut jsou pouhá konspirace. „Do Wu-chanu nebyli za účelem genetické analýzy virů posláni žádní netopýři,“ napsal kupříkladu na Twitter v dubnu 2020. „Tak věda nefunguje. Sesbíráme vzorky a pošleme je do laboratoře. Netopýři se po odchytu pouští,“ doplnil. Posléze zopakoval, že jde o notně šířenou konspirační zprávu, pro kterou neexistují žádné důkazy. Je to špatně a doufám, že to někdo napraví, napsal na Twitter.

V červnu 2021 Daszak poupravil svůj postoj s tím, že wuchanský institut mohl za svými zdmi skrývat netopýry, ale že se na to při šetření se svým týmem neptal.

Televize Sky News informovala, že video Čínské akademie věd našla skupina výzkumníků, kteří si kladou za cíl odhalit pravý původ koronavirové pandemie a říkají si DRASTIC. Od nich se se záběry dostaly do médií.